úterý, 14 září 2021 10:32

Jakub Hrůša a autogramiáda jeho knihy esejů o Martinů

Autorka:

Kdo v pondělí 20. září mezi desátou a jedenáctou hodinou dopolední navštíví pražské Café Rudolfinum, nemůže minout jednoho z nejlepších dirigentů současnosti, Jakuba Hrůšu. Bude zde představovat svou knihu esejů „Hrůša o Martinů“, která vyšla v loňském roce. Dalšími hosty budou ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, hlavní sponzor knihy Pavel Kysilka a zástupci mecenášů z Bohemian Heritage Fund.

 

502

 

Kniha „Hrůša o Martinů“, kterou jsme čtenářům představili mimo jiné ZDE, vznikla z podnětu ředitele Institutu Bohuslava Martinů Aleše Březiny. Ten v roce 2014 oslovil Jakuba Hrůšu, tou dobou už prezidenta International Martinů Circle, aby pro zmíněný spolek pravidelně zasílal své postřehy o osobě a díle Martinů. Jelikož je Hrůša nadán výjimečným citem nejen pro hudbu, ale také pro psané slovo, vznikl unikátní desetidílný seriál esejů věnovaných Martinů a současně dávajících nahlédnout do pozoruhodného života světového dirigenta.

Kniha je provedena dvojjazyčně a doplňují ji fotografie zachycující Bohuslava Martinů i Jakuba Hrůšu při provádění jeho děl. „Svěží grafickou podobu vytvořili Michal Anelt a Kamil Knotek ze studia Sans&Serif. Využili přitom kresbičky samotného Martinů, který si rád skicoval na kraje partitur a dopisů,“ doplňují pořadatelé.

 

504

 

Autogramiádu, která v neorenesančních prostorách pražského Rudolfina začne v 10 hodin, organizuje Institut Bohuslava Martinů. Kniha esejů bude na místě k zakoupení, pořadatelé však doporučují zájemcům, aby si výtisk předem rezervovali na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kniha je současně stále k dispozici na e-shopu Institutu Bohuslava Martinů.

 

Foto: Peter Fischli, Institut B. Martinů

Markéta Musilová

Od útlého věku se věnuje hře na klavír a sborovému zpěvu. Po gymnáziu nastoupila na Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde vystudovala učitelství v oboru Hudební výchova a Základy společenských věd a v roce 2019 zde absolvovala doktorský program Hudební teorie a pedagogika. Paralelně s doktorátem nastoupila i ke studiu oboru Dirigování sboru na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění, kde nyní pokračuje v navazujícím magisterském studiu a současně působí jako odborná asistentka na Katedře hudebních a humanitních věd. V současné době je sbormistryní Pěveckého sboru Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, asistentkou sbormistra Pěveckého sboru Vox Iuvenalis při VUT v Brně a příležitostně spolupracuje i s dalšími brněnskými sbory. Jako studentka JAMU se podílí na uměleckých projektech akademie, zejména působením v pěveckém sboru HF JAMU a jeho koncerty, ale také jako korepetitorka v Komorní opeře (Flotow, Offenbach, Cimarosa).

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.