sobota, 11 září 2021 11:45

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka letos s obory tuba a lesní roh

Autor:

Po dvou letech se do Brna vrací Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka. Každoroční přehlídka pořádaná Hudební fakultou JAMU je po roční covidové pauze zpět a chystá se její sedmadvacátý ročník. Letos se soutěžící utkají v oborech tuba a lesní roh. V souvislosti s epidemiologickou situací se budou soutěžní klání od úterý 14. do pátku 17. září konat bez účasti veřejnosti. Dvě finálová kola v neděli 19. září ovšem budou veřejnosti volně přístupná. Finalisté vystoupí v Besedním domě společně s orchestrem Czech Virtuosi pod taktovkou Roberta Kružíka.

 

CalPawe-8

 

„Podle statutu soutěže do Brna míří hudebníci mladší 35 let, a to doslova z celého světa. Ve třech soutěžních postupových kolech se letos utkají mladí hudebníci například z Číny, Švýcarska, Litvy, Itálie, Finska, Norska, Nizozemí, Belgie, Lotyšska, Španělska a z mnoha dalších zemí. Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 38 hráčů na tubu a 59 hráčů na lesní roh,“ vyhlížejí talenty pořadatelé a informují, že třetí a zároveň finálová kola se budou konat v neděli 19. září v Besedním domě za doprovodu profesionálního orchestru Czech Virtuosi s dirigentem Robertem Kružíkem. „Ve 14 hodin se ve finále utkají soutěžící oboru tuba, v 15.30 se pak soutěž přehoupne do finálové atmosféry soutěžního oboru lesní roh. Bude se tedy jednat o pestrou škálu hudebních vystoupení, veřejnosti volně přístupných. Posléze nebude chybět ani společné vyhlášení výsledků a udílení cen pro oba obory. Divácká účast se řídí aktuálními pravidly vycházejícími z nařízení vlády ČR pro konání hromadných akcí (platných v daném období),“ dodávají.

 

DiazHenaoManuela-18-K800

 

Výherci soutěže k titulu laureáta získají také peněžní částky – sto tisíc, sedmdesát tisíc a čtyřicet tisíc korun. Pro vítěze v každém oboru je také připravena zvláštní cena partnera Buffet Crampon. Výkony soutěžících budou hodnoceny odbornými porotci z různých koutů světa. Porotě pro soutěžící z oboru tuba bude předsedat Øystein Baadsvik, významný norský tubista. Předsednictví poroty pro lesní roh se ujal uznávaný Will Sanders z Nizozemí.

 

Bianka-Soukupov

 

„Brno se stává světovým magnetem pro mladé talenty z celého světa. Soutěž předsednictvím kolegy z partnerské vysoké školy v nizozemském Den Haagu upevňuje strategické mezinárodní vztahy HF JAMU. Soutěž vysílá signál, že si stojíme za důležitostí vlastního evropského kulturního dědictví a že podporujeme mládež v tom, aby přispívala do světa hodnotami, které nás mohou vynést z krize ven,“ uvedla děkanka Hudební fakulty JAMU a prezidentka soutěže Barbara Maria Willi.

 

2222

 

Foto: archiv soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.