sobota, 11 září 2021 08:00

Zpěvomat nejen v Praze. Nově se připojí sbory z celé republiky

Autor:

V pondělí 13. září se odehraje tradiční akce s názvem Zpěvomat, při níž skupiny zpěváků pod vedením lektorů zpívají na přání v ulicích a na náměstích Prahy. Osmý ročník přivítá Tylovo, Karlovo a Jungmannovo náměstí, Anděl a také náměstí Republiky. Skupinky zpěváků budou letos zpívat pod vedením jazzmanek Marty Kloučkové a Petry Ernyei, herce a skladatele Jana Matáska, herečky a muzikantky Gabriely Vermelho i zpěvačky a skladatelky Ridiny Ahmedové. Poprvé se do Zpěvomatu zapojí i Unie českých pěveckých sborů a sbory se tak rozeznějí vedle Prahy v několika dalších desítkách měst napříč Českou republikou. Už 8. září na jedno odpoledne akce zavítala do Tábora a 25. září se bude konat na festivalu Múzy na Valech v Nymburce. Zpěvomat čili nástroj s lidským hlasem a srdcem i letos také hledá hudební nadšence, kteří by si chtěli zkusit zpívat na veřejnosti a svým uměním zdarma těšit kolemjdoucí. Více informací najdou zájemci na stránkách www.hlasohled.cz.

 

111

 

Kvůli pandemii koronaviru se Zpěvomat tak jako loni pořádá až v zářijovém termínu. Oblíbená akce chce lidem přinést do uspěchané doby zklidnění, usebrání se prostřednictvím nejstaršího a nejdokonalejšího prostředku komunikace – lidského hlasu. Zpěváci nevybírají za své výkony peníze, ale zpívají lidem pro potěšení. Pokud posluchači budou chtít, mohou jim darovat něco „na památku“.

„Zpěvomat každoročně přináší široké veřejnosti bezprostřední kontakt s hudbou a jejími interprety. Uplynulé měsíce, které byly pro nás pro všechny velmi náročné nejen kvůli tomu, že jsme byli odloučeni od okolního světa a možnosti sdílet radosti s našimi blízkými, nicméně ukázaly, že hudba a kultura mají pro člověka mnohem hlubší význam vzájemné blízkosti,“ říká Ridina Ahmedová, která po delší době povede jeden z workshopů.

 

200

 

Novým partnerem Zpěvomatu pro letošní ročník je Unie českých pěveckých sborů. „Chceme upozornit, že sbory žijí, a vynést jejich um z koncertních sálů blíž k lidem, kteří by na koncert možná sami nepřišli. Budeme vyhledávat frekventované lokace, jako jsou náměstí, podloubí, prostory pod mosty či věžemi, ale i (exteriéry) shopping mallů a nákupních center,“ říká za Unii Lukáš Prchal. Vystoupení Sborového Zpěvomatu se bude v pondělí konat mezi 17. a 20. hodinou napříč Českou republikou.

Lektorkou hudebních nadšenců bude Gabriela Vermelho, výrazná osobnost české hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou. Působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Se svou hudební skupinou GaRe se věnuje autorské hudbě. Druhou lektorkou je Marta Kloučková. Ta je nepřehlédnutelnou součástí mladé české jazzové scény – multižánrovou zpěvačkou, textařkou a skladatelkou. Je také členkou vokálního sextetu Skety a spolupracuje s tělesy a hudebníky napříč žánry.

 

201

 

„Třetí lektorkou je Petra Ernyei – energická jazzová zpěvačka, která koncertuje na českých i mezinárodních pódiích. Zpívala s velkými orchestry (Originální Pražský Synkopický Orchestr, Pražský Swingový Orchestr). Založila kapelu Petra Ernyei Quartet. V poslední době se inspiruje jazzovými vokalistkami let padesátých a šedesátých,“ představují hudebnici pořadatelé a doplňují, že čtvrtým lektorem bude Jan Matásek, hudební skladatel, pozounista a herec, který působí v pražském divadle Minor. Komponuje především scénickou hudbu pro česká divadla, například pro plzeňské divadlo Alfa, hradecký Drak, naivní divadlo v Liberci a další. Působí také jako hudební pedagog.

Poslední koučkou bude Ridina Ahmedová – zpěvačka, skladatelka a zakladatelka projektů Hlasohled a Zpěvomat. Vystupuje občas sama, častěji v duu HLASkontraBAS s Petrem Tichým, z jehož konceptu vychází těleso HLASkontraBAS oktet složené z předních českých hudebníků, v sestavě čtyř hlasů a čtyř kontrabasů. Ridinu zajímají možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika tanečním a pohybovým představením. Naposledy zaujala projektem Moje tělo je moje a podcastovou sérií Sádlo pro Rádio Wave. Letošní Zpěvomat se uzavře 25. září v rámci festivalu Múzy na Valech pod vedením soulové zpěvačky, hlasové trenérky a hudebnice Mirky Novak.

 

202

 

Foto: archiv projektu, Vojtěch Brtnický

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.