úterý, 07 září 2021 12:02

NeoKlasik orchestr In memoriam Babí Jar na konci září v Sále Martinů i online

Autor:

NeoKlasik orchestr pořádá ve čtvrtek 30. září od 19:30 hodin pietní akt v Sále Martinů na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze. Koncert bude také streamován online na oficiálním YouTube kanálu a Facebooku tělesa. Hlavní ideou tohoto projektu je upozornit na masakr v rokli Babí Jar nedaleko ukrajinské metropole Kyjeva, na historickou událost související s masovým vyvražďováním Židů, která se odehrála 29. až 30. září roku 1941. Připomínka se uskuteční ve formě důstojného vzpomínkového koncertu přesně osmdesát let od této tragédie. Večer zahrnuje dvě skladby, které představují jakousi modlitbu – pietní akt – k uctění památky obětí tehdejšího masakru. Má tedy nejenom kulturní, ale i celospolečenský přesah.

 

501

 

„Projekt je realizován z přesvědčení, že je potřeba často upozorňovat na okolnosti, které vedly k období holocaustu. Obsah projektu je navíc umocněn tím, že je vhodně propojen s hudební dramaturgií. Chceme o události v Babím Jaru vyprávět prostřednictvím hudby, která svým posláním silně zapůsobí na posluchače i účinkující,“ uvádí orchestr s tím, že program je dramaturgicky koncipován podle specifického výběru skladeb, které svým hudebním obsahem a dramatickým zpracováním výstižně odrážejí historickou událost.

Na koncertě zaznějí skladby Cantus in Memoriam Benjamin Britten od Arvo Pärta a Čtrnáctá symfonie Dmitrije Šostakoviče. V souvislosti s těmito díly dramaturgie spojuje všechny tři skladatele a představuje jejich blízký vztah k dané tematice. „Vrcholem celého koncertu bude 14. symfonie, kterou D. Šostakovič věnoval právě B. Brittenovi. Její oficiální premiéra proběhla 29. září 1969 v Leningradu. Toto datum tak symbolicky propojuje koncert s událostí v Babím Jaru,“ vysvětlují pořadatelé a doplňují, že významnou součástí tohoto projektu je doprovodný program zahrnující tematicko-dokumentární výstavu historika Vitalije Nachmanoviče s názvem Babí Jar – na pozadí dějin 20. století. Virtuální výstava je dispozici zde.

Šostakovičova 14. symfonie je napsána pro soprán, bas a malý smyčcový orchestr s bicími nástroji. Skladatel se k tématu zavraždění více než 33.000 Židů vyslovil v předchozí Třinácté symfonii, která přímo nese podtitul "Babí Jar". Je však určena velkému symfonickému tělesu, mužskému sboru a sólovému basu a její provedení by přesahovalo profil i možnosti orchestru NeoKlasik.   

Foto: Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.