středa, 01 září 2021 09:00

Dvořákova Praha už opět s umělci ze světa

Autor:

„Projekt Dvořák Collection bude letos věnován komorní hudbě, která je podle Jana Simona výstavní síní české hudební scény.“

„V úterý 14. září se uskuteční koncert Mladých filharmoniků Dvořákovy Prahy s dirigentem Tomášem Netopilem.“

„Festival dá prostor představení rozměrného nahrávacího projektu – čtyř CD s Dvořákovým kompletním klavírním dílem v interpretaci Ivo Kahánka.“

 

99

 

Festival Dvořákova Praha byl loni kvůli omezením mezinárodních kontaktů přehlídkou české interpretační špičky. Letošní program, s odkazem na příznivější epidemickou situaci, prezentují pořadatelé jako návrat ke kombinaci tuzemského a mezinárodního obsazení. Během téměř tří týdnů se v české metropoli představí Vídeňští filharmonikové se čtyřiadevadesátiletým dirigentem Herbertem Blomstedtem, Bamberští symfonikové s šéfdirigentem Jakubem Hrůšou a mezi sólisty mimo jiné klavíristé András Schiff a Boris Giltburg nebo houslista Joshua Bell, který má přijet s londýnským orchestrem Academy of St Martin in the Fields.

V pondělí 6. září čtrnáctý ročník festivalu Dvořákova Praha tradičně zahájí dvě erbovní díla Antonína DvořákaVioloncellový koncert h moll a Novosvětská symfonie. Milánský orchestr Filarmonica della Scala bude řídit kolumbijský dirigent Andrés Orozco-Estrada (rozhovor s ním čtěte ZDE, sólový part přednese německý violoncellista Daniel Müller-Schott. „Vrcholné provedení si tyto dvě skladby zaslouží,“ konstatoval na tiskové konferenci ředitel festivalu Jan Simon a dodal: „Mezinárodní interpretační obsazení a koncertní sály bez kapacitního limitu jsou pro nás příslibem toho, že se pomalu ale jistě vracíme k plnohodnotnému společenskému a kulturnímu životu.“

 

Daniel-Mller-Schott1cUwe-Arens

 

András Schiff je rezidenčním umělcem festivalu. Při recitálu zahraje Janáčka a další autory, bude se podílet na hvězdném koncertě komorní hudby a vystoupí také s Českou filharmonií, a to jako pianista i jako dirigent. Filharmonii bude dirigovat rovněž Netopil. Do Prahy přijede Camerata Salzburg a Karlovarský symfonický orchestr. Do 24. září se uskuteční pětadvacet programů. Každoroční projekt Dvořák Collection bude letos věnován komorní hudbě, která je podle Simona „výstavní síní české hudební scény“.

 

CamerataPia-Clodi

 

Připomínkou 1100 let, která letos uplynou od zavraždění kněžny Ludmily, babičky knížete Václava, později katolickou církví svatořečené, bude 16. září provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila v katedrále svatého Víta na Hradčanech. Dirigent Petr Altrichter plánuje prezentovat upravenou verzi tříhodinového díla, zkráceného zhruba na polovinu.

Dvořákovo dílo je jako každý rok centrem festivalového programu. Vedle Koncertu h moll a Novosvětské symfonie v něm zazní například všechna čtyři klavírní tria, která postupně zahrají Boris Giltburg a členové souboru Pavel Haas Quartet, oba klavírní kvintety, které zazní 20. září na koncertu Andráse Schiffa a Panochova kvarteta, nebo Slovanské tance: Bamberští symfonikové uvedou 21. září jejich druhou řadu a Česká filharmonie 24. září první řadu. Na některé koncerty se neprodávají vstupenky tak dobře, jako v letech před pandemií, ale pořadatelé předpokládají a doufají, že důvodem není ani tak strach z nakažení, jako spíše pouhé vyčkávání, jestli se ještě nezmění podmínky, a z toho vyplývající nakupování na poslední chvíli.

 

Bamberger-Symphonikermit-HrusacAndreas-Herzau

 

Koncertní řada nesoucí podtitul Pro budoucnost má za cíl podporovat mladé začínající interprety. V úterý 14. září se proto právě v jejím rámci uskuteční koncert Mladých filharmoniků Dvořákovy Prahy s dirigentem Tomášem Netopilem – vystoupení tělesa, které se v srpnu zformovalo na Letní hudební akademii Kroměříž. Festival se také už podruhé stane dějištěm finálového klání rozhlasové soutěže Concertino Praga: v pátek 17. září se utkají komorní uskupení, o den později bude po vystoupeních známý vítěz sólové kategorie. Na sobotu 11. září je připraven Rodinný den Dvořákovy Prahy.

 

DP170912EssenNetopilHassfoto-Divisek35

 

Osmého září uplyne 180 let od skladatelova narození. Festival v ten den dá prostor představení rozměrného nahrávacího projektu – čtyř CD s Dvořákovým kompletním klavírním dílem v interpretaci Ivo Kahánka. Komplet vznikl po úspěšném postupném provedení všech autorových klavírních skladeb na Dvořákově Praze v roce 2020. Poslední taková nahrávka vznikla v české produkci na konci šedesátých let. „Na natočení pěti hodin čistého času hudby bylo k dispozici zhruba tři a půl měsíce. Uměl jsem tak čtyřicet procent, zbytek jsem se učil za pochodu. Brzká rána a pozdní noční hodiny byly zapojeny často…,“ konstatoval sólista na adresu náročného úkolu.

 

100

 

Foto: Pia Clodi, Petra Hajská, Uwe Arens, Andreas Herzau, M. Divíšek, archiv MHF Dvořákova Praha

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.