neděle, 29 srpen 2021 13:00

MHF Hudba na soutoku v Českých Budějovicích začíná za týden

Autor:

Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu staré hudby v Českých Budějovicích Hudba na soutoku bude zahájen v neděli 5. září a potrvá do 28. října. Sedm projektů se uskuteční v kostelích Panny Marie Růžencové, Obětování Panny Marie, Svaté Rodiny, Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic, dále v Galerii Rabenštejnská a v Alšově jihočeské galerii – Wortnerově domě. Vystoupí soubory Hof-Musici, švýcarský Ensemble Seraphim, CreaTrio, Victoria Ensemble, Rejchovo kvarteto a také česká sopranistka žijící v Basileji Pavla Flámová. Staré nástroje pro mladé mistry je název workshopu – doprovodného programu se starými hudebními nástroji, který povedou Ladislav Horký a Kamil Remeš. Koncerty budou začínat vždy v 19:30 hodin.

 

Seraphim-hlavicka

 

Úvodní koncert Hudby na soutoku bude v neděli 5. září patřit souboru Hof-Musici. Ten vystoupí v budějovickém kostele Panny Marie Růžencové na Žižkově třídě s hudbou k obřadům Svatého týdne v Neapoli, v Boloni a ve Vídni kolem roku 1680. Zaznějí skladby Cristofara Caresany a Giovanniho Pietra Colonny. Švýcarský Ensemble Seraphim se představí v sobotu 11. září v křížové chodbě kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí s programem nazvaným The Tales of Bacchus. Půjde o hudební cestu za kulturou vína ve středověku. „Během naší Hudební cesty se seznámíme s postavou svatého Tortuela, poznáme opojnou hudbu honosných svátků pohanského boha Bakcha a konečně, v částech mešního ordinaria na téma staré melodie Vineaux, si můžeme představit, jak bylo víno sugestivní melodií pozvednuto do božské dimenze,“ zvou na koncert pořadatelé.

 

4

 

Ve Švýcarsku žijící česká sopranistka Pavla Flámová vystoupí se svými hudebními kolegy z Izraele a Německa v dílech Johna Danyela, Johna Dowlanda, Christophera Simpsona, Henryho Purcella, Georga Friedricha Händela a Francesca Geminianiho. Pavla Flámová vystupuje na evropských pódiích ve Švýcarsku, Německu, Anglii či v Maďarsku. Pracuje s různými ansámbly, dirigenty a varhaníky, z nichž k nejvýznamnějším patří dirigent, cembalista a varhaník Andrea Marcon či Laurence Comming. Je vyhledávanou sólistkou pro svůj jedinečný hlasový témbr, stylovou interpretaci a precizní techniku. Ráda volí méně známá a obtížná díla. Koncert se bude konat v kostele Panny Marie Růžencové v sobotu 18. září.

 

2

 

Klenoty barokní židovské hudby přednese v neděli 3. října v kostele Svaté Rodiny na Senovážném náměstí naše CreaTrio, které hraje ve složení Lucie Dušková – barokní flétny, Kristýna Hodinová – barokní housle a Filip Dvořák – cembalo. „Program koncertu je sestaven z tradičních židovských a sefardských modlitebních písní a z písní oblasti Skotska a Irska, které vyšly z kořenů tehdejší lidové hudby. Všechny tyto melodie se tradičně zpívaly, upravovaly, aranžovaly a improvizovaly dle libosti interpreta. Dále zaznějí klasické skladby barokního mistra židovského původu Salomone Rossiho a nechybějí ani skvosty italského autora Nicoly Matteise,“ uvádí organizátoři a zmiňují doprovodný program, jímž bude workshop se starými hudebními nástroji a povedou ho Ladislav Horký a Kamil Remeš v Galerii Rabenštejnská v Panské ulici v sobotu 9. října od 10 hodin.

 

5

 

Victoria Ensemble se svou uměleckou vedoucí Viktorií Dugranpere přednese duchovní hudbu a madrigaly Claudia Monteverdiho v pátek 15. října v kostele Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Závěr festivalu bude patřit smyčcovému Rejchovu kvartetu, které v Alšově jihočeské galerii – Wortnerově domě ve čtvrtek 28. října zahraje osvícenské kvartety Josepha Haydna, Jakuba Jana Ryby a Wolfganga Amadea Mozarta.

 

6

 

Foto: Jiří Čondl, archivy interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.