neděle, 29 srpen 2021 11:15

Český filharmonický sbor Brno objede v září festivaly

Autorka:

Český filharmonický sbor Brno vstupuje do nabité 31. koncertní sezóny. V pátek 3. září zahajuje v Ostravě Svatováclavský hudební festival jako jeho rezidenční těleso. Ve spolupráci s Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu uvedou Malou slavnostní mši Gioacchina Rossiniho. Dirigentem bude Lawrence Foster. V září také sbor zavítá na Bystřické zámecké slavnosti, na Podzimní festival duchovní hudby a na pozvání Bruckner Orchester Linz do lineckého Brucknerhausu. Na zahajovacím koncertě svého abonentního cyklu 12. září provede Verdiho Rekviem. A ve Štrasburku natočil Janáčkovu Glagolskou mši.

 

0

 

V rámci Svatováclavského hudebního festivalu vystoupí Český filharmonický sbor Brno ještě několikrát. V pátek 10. září v ostravském kostele Panny Marie Královny zazní Rekviem Giuseppe Verdiho, ve středu 15. září tamtéž oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila a v úterý 28. září v katedrále Božského Spasitele Stabat Mater Francise Poulenca a oratorium Potopa od Camille Saint-Saënse. Ze závěrečného koncertu Svatováclavského hudebního festivalu bude pořízen záznam pro Český rozhlas.

 

1

 

Sbor Petra Fialy, uměleckého vedoucího, ředitele a zakladatele, sbormistra a skladatele, zavítá i na další tuzemské festivaly. Už v neděli 5. září vystoupí s á capellovým programem v rámci Bystřických zámeckých slavností v kostele sv. Jiljí v Bystřici pod Hostýnem. Zazní program složený z duchovních skladeb Bohuslava Matěje Černohorského, Wolfganga Amadea Mozarta, Antona Brucknera, Antonína Dvořáka a Petra Fialy, který se dočká reprízy ještě 26. září v kostele Povýšení sv. Kříže v Židlochovicích. Podzimní festival duchovní hudby přivítá sbor v neděli 19. září v olomoucké katedrále sv. Václava, kde zazní pod taktovkou Jakuba Kleckera oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila.

 

2

 

V září bude také zahájen 16. ročník Cyklu abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno. Zahajovací koncert se uskuteční v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně v neděli 12. září. Program abonentního cyklu otevře Rekviem Giuseppe Verdiho. Sólisty Veroniku Dzhioevu, Janu Sýkorovou, Michala Lehotského a Jozefa Benciho, Český filharmonický sbor Brno a Janáčkovu filharmonii Ostrava povede dirigent Petr Popelka.

 

3

 

Mezi zářijové zahraniční příležitosti patří pozvání Bruckner Orchester Linz, se kterým sbor provede ranou kantátu Gustava Mahlera Das klagende Lied. Koncert se uskuteční v lineckém Brucknerhausu ve čtvrtek 23. září. Dirigentem bude Markus Poschner. Těleso se také brzy pochlubí novou nahrávkou, která vznikla v těchto dnech ve francouzském Štrasburku. Ve spolupráci s Orchestre Philharmonique de Strassbourg pod vedením Marka Letonji natočil na CD Glagolskou mši Leoše Janáčka.

 

4

 

Foto: Ivan Korč, Martin Kusyn, Wikipedia, Fb sboru

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.