úterý, 24 srpen 2021 08:39

Květnovské hudební slavnosti opět v Krušnohoří

Autor:

Poslední srpnový víkend ožije květnovský a blatenský kostel poblíž Chomutova barokní hudbou. Umělci z Česka, Německa a Švýcarska pro diváky připravili čtyři koncerty, jejichž společnou myšlenkou je láska, ať už k přírodě, nebo milované bytosti. Všechny koncerty festivalu, který navazuje na hudební tradici udržovanou od roku 2012 na nedalekém zámku Jezeří, budou stejně jako v loňském roce živě přenášeny na YouTube.

 

557

 

Pořadatelé uvádějí, že festival zahájí v pátek 27. srpna v 19 hodin česká houslistka specializující se na barokní interpretaci Lenka Torgersen. V programu s názvem Tra le montagne / Za horami posluchače seznámí s hudbou italských barokních virtuosů i její tehdejší odezvou z druhé strany Alp. Na barokní violoncello ji doprovodí Ilze Grudule a na cembalo Alena Hönigová. „O sobotním flétnovém matiné v 11:30 nás Iva Lokajíčková zavede do květnovské legendy o zatoulaném pasáčku ovcí, který našel sošku Panny Marie. Na její žádost pak byl na místě vystaven poutní kostel Navštívení Panny Marie. Program Fra boschi / V lesích nechá zaznít flétny různých výšek a barev, mezi nimi i kuriózní čakan,“ doplňují.

 

555

 

Barokní orchestr Batzdorfská dvorní kapela z Německa zahraje v sobotu o páté díla svých autorů 17. století na verše Písně písní v programu Láska je silná jako smrt.

 

556

 

„Festival bude zakončen v neděli ve tři hodiny v nedalekém kostele svatého Michaela archanděla v Blatně poloscénickou prezentací hudby ženevského skladatele Gasparda Fritze s názvem Formosanta a Amazan aneb Básník houslí ze Ženevy,“ uvádějí pořadatelé s tím, že Fritzovu hudbu v podání švýcarského Kesselberg Ensemble, pohádku Fritzova slavného současníka Voltaira i experimentální scénické zpracování íránské umělkyně Yasmin Golshani spojí v jedinečný zážitek pro oči i pro uši scenárista, spisovatel a režisér Petr Koudelka.

„Program bude doplněn ještě o výstavu chomutovských výtvarníků, vernisáž proběhne v pátek 27. 8. od 17 hod. v blatenském kostele, prohlédnout si bude možné tvorbu Jany Svobodové, Květy Novákové, Jany Topinkové, Václava Suchopárka a paličkářek pod vedením Elišky Daňhelkové,“ doplňuje za pořadatele festivalu starostka obce Blatno Iveta Rabasová Houfová. Na návštěvníky bude čekat tradiční slané i sladké občerstvení pod širým nebem. Více informací na www.kvetnovskehudebnislavnosti.cz.

 

558

 

Foto: Marcela Koutníková, Martin Bílek, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.