středa, 18 srpen 2021 10:30

Zítra začínají Ostravské dny: světové premiéry, elektro hudba, avantgarda a hudební maratony

Autor:

Ostrava od zítřka ožije dvěma stovkami hudebníků, kteří se budou podílet na jedenáctém bienále jednoho z největších projektů se zaměřením na soudobou tvorbu: Ostravských dnech. Během festivalu, který se bude konat až do 28. srpna, zaznějí díla autorů, jako jsou Steve Reich, Peter Graham, Karlheinz Stockhausen, Roland Dahinden, Petr Kotík, Michal Rataj a další. Za programem stojí od jeho založení v roce 2001 umělecký ředitel pořádajícího Ostravského centra nové hudby Petr Kotík. Letos si tak připomeneme dvacet let od prvního bienále festivalu. Podrobný program je k dispozici na stránkách http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/program/.

 

0

 

Pořadatelé informují, že Trojhalí Karolina bude patřit orchestrálním koncertům, postindustriální prostory rozezní v úvodu festivalu Mezinárodní orchestr ONO – Ostrava New Orchestra. Ve světových premiérách skladeb současných autorů pak bude v dalších dnech pokračovat Ostravská banda. Interpreti z České republiky i z celé Evropy a USA budou prezentovat hudbu dneška také během dvou unikátních hudebních maratonů nebo v programech Hlasy pro katedrálu a na koncertu mikrotonální hudby. Nové skladby posluchači uslyší u řeky Ostravice, v galeriích i na Janáčkově konzervatoři. Festival se bude konat také v celém komplexu Divadla Jiřího Myrona. Na závěr Ostravských dnů v sobotu 28. srpna zahraje PKF – Prague Philharmonia.

„Jak dnes přemýšlejí o hudbě mladí skladatelé z Evropy, Ameriky nebo Asie? Jaké umělecké světy nabídnou ti nejzkušenější skladatelé a interpreti proslavení předními vydavatelskými labely, působením na prestižních univerzitách nebo (a to hlavně) svou originální, autentickou prací? Na která ikonická díla avantgardistů z dřívějška vzpomene festival tentokrát?“ Na tyto a další otázky slibují pořadatelé odpovědi během deseti festivalových dní a vyzdvihují následující projekty:

 

6

 

Čtvrtek 19. 8.: Minulost i současnost. První pocta Fredericu Rzewskému, současná elektronika Rolanda Dahindena i pohled do minulosti na pionýra elektronické hudby Karlheinze Stockhausena. V BrickHouse Dolu Hlubina se budou střídat díla skladatelů tří generací.

Pátek 20. 8. / Sobota 21. 8.: Nejdelší událost Ostravských dnů se bude pro velký úspěch z roku 2019 opakovat, samozřejmě s originálním programem. Maraton hudby, který potrvá opět osmnáct hodin, nabídne rovněž site-specific performance i legendární fluxusová díla a filmové projekce. Začne na Masarykově náměstí „putujícím“ dílem Alvina Currana, pokračovat bude před Katedrálou Božského Spasitele (James Tenney) i v katedrále samotné (Et Lux Wolfganga Rihma). Následujících šestnáct hodin se v Divadle Jiřího Myrona budou střídat orchestrální i ansámblové skladby s virtuózními sólovými výstupy členů Ostravské bandy, generativní opera Milana Guštara s kultovním dílem Mortona Feldmana. Poprvé se na Ostravských dnech objeví Trio Kimmig-Studer-Zimmerlin (s tancem), v divadle D12 to budou dva FLUXUS bloky, které povede Eric Andersen, a v dalších prostorách divadla bude možné zhlédnout projekci filmů a fotografií Wolfganga Trägera.

Sobota 21. 8.: Několik hodin po Dlouhé noci následuje v Galerii výtvarného umění Ostrava šestihodinový Minimaraton elektronické hudby. Jeho dramaturg Ivan Bierhanzl se zaměřil na „živou“ hudbu s použitím velice různorodých elektronických zdrojů. Na programu najdete i jména autorů jako Petr Válek, Karel Ančerl, Steve Reich, Ivan Acher nebo Michal Nejtek.

 

10

 

Neděle 22. 8.: Velké orchestrální otevření a jeden z nejatraktivnějších večerů festivalu. Ostrava New Orchestra ve spojení s Ostravskou bandou uvedou v Trojhalí Karolina světové premiéry kompozic mladé generace Lucie Vítkové, Františka Chaloupky a Todda Tarantina vedle skladeb „matadorů“ Ostravských dnů Petra Kotíka a Christiana Wolffa.

Pondělí 23. 8.: Tradiční koncert vyhlášené Ostravské bandy, která vznikla jako rezidenční komorní orchestr Ostravských dnů v roce 2005, uvede vůbec poprvé skladbu českého skladatele Luboše Mrkvičky nebo houslový koncert srbsko-kanadské skladatelky Any Sokolović. Irena Troupová zazpívá sólový part v Teorii absolutního smutku Miro Tótha, velmi obtížně hratelná skladba Persephassa Iannise Xenakise bude událostí hodnou festivalu.

 

1

 

Úterý 24. 8.: Opět v katedrále: Canticum Ostrava pod vedením Jurije Galatenka uvede skladby českého a íránského rezidenta Institutu, Haštala Hapky a Sourena Mosleha, vokální Sirény Any Sokolović i virtuózní dílo „stálice“ Ostravských dnů Bernharda Langa. Představí se také nová tvář festivalu, skladatel Raven Chacon z Nového Mexika, a zazní skladba Děvín Petra Kotíka na Vančurův text. Další, samostatná část večera hostí Brno Contemporary Orchestra. Komorní orchestr v čele s Pavlem Šnajdrem provede meditativní dílo Pavla Zemka Nováka Proroctví Izajášovo.

Středa 25. 8.: Brno Contemporary Orchestra, ale tentokrát na scéně v BrickHouse, provede nové skladby Petera Grahama a Michala Rataje, vedle nich skladby Martina Smolky a rezidentky Institutu Estery Wityńské. Druhá část večera je opět poctou Fredericu Rzewskému, který zemřel 26. června tohoto roku. Jeho dílo De Profundis pro mluvícího pianistu v podání Rzewského blízkého přítele, belgického klavíristy Daana Vandewalleho, bude autentickým zážitkem. O Rzewského výjimečné osobnosti skladatele a virtuózního klavíristy budou mluvit jeho blízcí spolupracovníci – Daan Vandewalle a Petr Kotík.

 

5

 

Čtvrtek 26. 8.: Ostravská banda II – pro ni a klavíristu Miroslava Beinhauera napsal nové dílo Petr Bakla. Rezidenční orchestr Ostravských dnů uvede také dílo japonsko-americké skladatelky Miyi Masaoky, hutnou kompozici z roku 2019 legendárního avantgardisty Philla Niblocka nebo mistra smyček Bernharda Langa. Z tvorby rezidentů Institutu Ostravských dnů uslyšíme nové skladby Michala Wroblewského a Devina Maxwella.

Pátek 27. 8.: Uskuteční se jedinečný koncert objednaných skladeb jen pro tuto příležitost: estonský Ensemble for New Music Tallinn a šestinotónové harmonium Aloise Háby v podání Miroslava Beinhauera, který se jako jediný hudebník na světě věnuje hře na tento jedinečný nástroj. Garantem programu je Arash Yazdani. Následovat bude přesun k břehům Ostravice (za Novou radnicí), kde můžete být svědky provedení díla Miro Tótha Black Angel Songs. Skladatel ji napsal pro česko-slovenský Dystopic Requiem Quartet a věnoval ji obětem rasových čistek, konkrétně rodičům Fedora Gála, který skladbu uzavře osobním komentářem.

Sobota 28. 8.: Tři události poslední den! Matiné Last call / Poslední výzva dá naplno příležitost rezidentům Institutu a posluchačům poskytne vhled do tvorby mladé generace skladatelů napříč světem. V odpoledních hodinách uslyšíme Studi per l’intonazione del mare Salvatore Sciarrina: moře v Ostravě nás přivede k tichu a šumu vodní hladiny ve velkorysém prostoru Trojhalí Karolina. Závěrečný koncert se poprvé na Ostravských dnech uskuteční díky PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Rolanda Kluttiga. Vedle světové premiéry hornového koncertu Petra Cíglera nabídne novinku Američana Stephena Morrise, s „chováním“ ušního bubínku si bude pohrávat Martin Smolka a virtuózní koncert pro trubku a orchestr …miramondo multiplo… Olgy Neuwirth festival uzavře.

 

11

 

Foto:  Ilustrační - archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.