neděle, 15 srpen 2021 20:26

Na festivalu Hudební Kroměříž vystoupí studenti Letní hudební akademie

Autor:

Studenti Letní hudební akademie Kroměříž se představí veřejnosti na dvou koncertech. Programy mají název Budoucí mistři a uskuteční se v pondělí a v úterý. Součástí programu akademie jsou také besedy o Leoši Janáčkovi a fórum o budoucnosti kultury.  

 

krom-3

 

Pondělní i úterní koncert, které jsou společným projektem Letní hudební akademie Kroměříž a festivalu Hudební Kroměříž, se uskuteční v aule pedagogické školy. Studenti, účastníci akademie, v jejím letošním čtvrtém ročníku koncertují podobným způsobem poprvé.

Novinkou letošního programu je také Kulturní fórum, připravené na úterní odpoledne. Tématem debaty bude význam kultury pro rozvoj člověka, její směřování v současné době i její budoucnost. Besedovat budou muzikolog a pedagog Ilja Šmíd, psychiatr a pedagog Cyril Höschl, generální ředitel České filharmonie David Mareček, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla, lektoři Letní hudební akademie Barbara Maria Willi a Ivo Kahánek i dirigent Tomáš Netopil, zakladatel akademie a její umělecký ředitel.

V pondělí se navíc uskuteční přednáška na téma „Jaký byl skutečný Janáček“, kterou chystá brněnský muzikolog Jiří Zahrádka, přední tuzemský odborník na hudbu a odkaz tohoto skladatele.

 

krom-2

 

Letní hudební akademie nabízí v Kroměříži od 12. do 20. srpna šesti desítkám studentů konzervatoří a vysokých škol a mladým umělcům možnost zdokonalit vlastní umění pod vedením špičkových lektorů. Součástí výuky je i Orchestrální akademie; její účastníci se jako Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy představí v září v metropoli v Rudolfinu na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha.

Ještě předtím ovšem toto těleso zahraje 19. srpna v Kroměříži na závěrečném koncertu Letní hudební akademie. Zazní tam premiéra díla Dvořák Airlines od Lukáše Sommera, Čajkovského Smyčcová serenáda a Haydnův Violoncellový koncert, jehož sólistou má být Adam Klánský, loňský laureát akademie.

Tomáš Netopil má pro příští roky v plánu rozšířit koncertní aktivity i mimo Kroměříž – dát studentům možnost vystoupit na dalších pódiích, případně v prostorách kulturních památek celého Zlínského kraje.

 

krom-4

 

Foto: FB LHAK

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.