středa, 11 srpen 2021 08:37

Filasovo Requiem Oratio Spei za měsíc opět v New Yorku

Autor:

Requiem Oratio Spei (Modlitba naděje) Juraje Filase v New Yorku poprvé zaznělo v roce 2011. Skladba byla provedena v chrámu svatého Ignáce z Loyoly na Park Avenue při příležitosti desátého výročí teroristického útoku a pádu věží Světového obchodního centra. Následně dílo slyšelo publikum v roce 2015 v Carnegie Hall a v roce 2018 i u nás v Hradci Králové a v katedrále svatého Víta. Ke dvacátému výročí útoku na WTC bude v New Yorku dílo znovu uvedeno, a to v rámci multimediální show s videomappingem s využitím virtuální reality.

 

2

 

Dílo, zkomponované i premiérované zkraje nového milénia a v roce 2011 uvedené v New Yorku se značným ohlasem, hrála Filharmonie Hradec Králové na podzim roku 2018 ve svém domovském sále. Koncert reprízovaný na Pražském hradě dostal v souvislosti s jubileem konce války a vzniku republiky rámec závažné umělecké i společenské události.

Petr Veber ve své ReflexiPlus na svatovítský koncert popsal, že klasickou mši za zemřelé skladatel obohatil v závěru v textu i v hudbě o zásadní prvek: o explicitní zaslíbení související se vzkříšením. Pozitivní a harmonizující náboj vložil do díla vědomě a autenticky – je přesvědčen jak o potřebnosti křesťanského pohledu na svět, tak o legitimitě návaznosti na krásu vtělenou do umění minulosti.

Rozhovory Petra Vebera s Jurajem Filasem si můžete připomenout zde a zde.

 

Foto: Fb J. Filase

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.