sobota, 07 srpen 2021 11:00

ZUŠ Open hostem brněnského Maratonu hudby

Autor:

Festival Maraton hudby Brno v polovině srpna rozezní náměstí, ulice i koncertní sály moravské metropole. I v letošním roce spojil síly s celostátním festivalem základních uměleckých škol ZUŠ Open. Společně o víkendu 14. a 15. srpna představí hned na několika scénách nejmladší talenty z Brna, ale i z dalších základních uměleckých škol z různých koutů republiky, například z Chomutova, Vlašimi, Tišnova, Vysokého Mýta, Pardubic, Havlíčkova Brodu, Písku, Olomouce nebo Hradce Králové.

 

80

 

„Mladé hudebníky si budete moci užít například v kultovních pokojících oblíbeného Bezuličního buskingu osobité výtvarnice Kateřiny Šedé nebo v rámci populární Pianoštafety. Bude jim patřit i muzikálová scéna v atriu Divadla na Orlí, kde v neděli od 16:00 hod. vystoupí finalisté pěveckých soutěží z brněnských ZUŠ společně se studenty divadelní fakulty JAMU,“ zvou pořadatelé s tím, že v režii ZUŠ pak bude nedělní odpolední program na nádvoří Staré radnice Brno. V programu, který začne v 15 hodin, vystoupí žesťové trio a kapela ze ZUŠ Vysoké Mýto, saxofonové uskupení ze ZUŠ Pardubic, soubor ZUŠ Střezina z Hradce Králové, prostor dostane i akordeonové Duo Absoluto či sólové vstupy mladé trumpetistky ze ZUŠ v Chomutově a bicisty z Písku. „Mám obrovskou radost, jak přirozeně se obě kulturní události propojují – skvělý Maraton hudby, který moje milované Brno v létě promění v jedno stále znějící koncertní pódium, a k tomu moje srdcová záležitost ZUŠ Open, při které mě už pátou sezonu okouzlují úžasné umělecké schopnosti stovek dětí ze zušek. Dobré věci se prostě přitahují,“ říká zakladatelka Nadačního fondu, který ZUŠ Open pořádá, mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Organizátoři uvádějí, že umělci nejmladší generace vystoupí v programu multižánrového festivalu Maraton hudby Brno vedle hudebníků, jako jsou Lenka Dusilová, Szidi Tobias, Barbara Maria Willi, Dasha, kapela Květy, Ondřejové Brousek a Gregor Brzobohatý nebo novocirkusový soubor Cirk La Putyka. „Velmi si vážíme prostoru, který Maraton hudby Brno žákům ZUŠ věnuje. Vystupování po boku profesionálních hudebníků, ale i třeba busking v ‚dětském pokojíku‘ od Kateřiny Šedé jsou pro žáky ZUŠ nesmírně cennou zkušeností,“ dodává hlavní koordinátorka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová, která bude programem na nádvoří Staré radnice provázet osobně.

 

81

 

Letošní, v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání, které déle než rok trvající pandemie citelně negativně zasáhla. Velkou část loňského školního roku byly základní umělecké školy zavřené. Proto letošní ročník ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci se základními uměleckými školami a dalšími institucemi, probíhá opět ve volném termínu od jara do konce kalendářního roku. Program jednotlivých škol je průběžně aktualizován na webových stránkách www.zusopen.cz.

 

Foto: archiv ZUŠ Open

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.