pondělí, 26 červenec 2021 10:37

Olomoucké barokní slavnosti pokračují

Autor:

Devátý ročník hudebního festivalu Olomoucké barokní slavnosti má za sebou Zahajovací gala koncert a světovou premiéru komické opery Gusman od Antonína Rejchy. V následujících dvou týdnech zvou organizátoři diváky na další čtyři události. Úterý 27. 7. bude patřit orchestru Musica Florea a čtvrtek 29. 7. Volantes Orchestra s Josefem Žákem. V sobotu 31. 7. přijede polský soubor Arte dei Suonatori a ve čtvrtek 5. srpna provede cembalista Jiří Havrlant program s názvem S cembalem až na konec světa.

 

113

 

Olomoucká Kaple Božího Těla bude v úterý od 19:30 hodin místem koncertu orchestru Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem. Vedle Claudia Monteverdiho zaznějí skladby autorů méně známých, a sice díla skladatelů jako byli Gabrieli, Merula, Uccellini, Stradella, Purcell či Falconieri. Volantes Orchestra s houslistou Josefem Žákem vystoupí v Domě u parku ve čtvrtek 29. července. Na programu bude Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho, jehož sonety bude přednášet herec Jan Přeučil. Klášterní Hradisko přivítá v sobotu 31. července polský soubor Arte dei Suonatori. Koncert je zamýšlen jako malá „hudební freska“ s hudbou skladatelů 18. století na text La Passione di Gesù Cristo vídeňského císařského dvorního libretisty Pietra Metastasia.

 

11

 

Čtvrtek 5. srpna bude patřit výběru skladeb různých autorů, které seznámí posluchače s mozaikou stylů ze všech koutů Evropy. Na cembalo v olomouckém Freskovém sále zahraje Jiří Havrlant. „Cesta začne v Anglii a Holandsku na přelomu 16. a 17. století a bude pokračovat do Itálie do počátku 17. století. V dílech Johna Bulla a Michelangela Rossiho návštěvníci poznají extravaganci a experimentální duch hudby přelomu mezi pozdní renesancí a barokem. J. P. Sweelinck zde naopak ztvárňuje klasika své doby,“ zvou pořadatelé a dodávají, že druhá část putování bude směřovat k vrcholným představitelům hudby 18. století – Bachovi v Německu a Rameauovi ve Francii s malou zastávkou v českých zemích. Ty bude v tomto programu reprezentovat dílo neprobádaného autora Floriana Urbana.

 

114

 

Foto: Ilustrační - Fb festivalu, Fb J. Havrlanta

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.