neděle, 18 červenec 2021 12:02

Ve středu začne jubilejní 75. ročník Bregenzer Festspiele

Autor:

Letní festival v rakouském Bregenzu se bude konat už po pětasedmdesáté. Ve středu 21. července bude zahájen v bregenzském Festspielhausu operou Nero skladatele Arriga Boita v režii Oliviera Tambosiho. Následujícího dne oslaví svoji obnovenou premiéru na jezeře opera Rigoletto od Giuseppe Verdiho. Ta se odehraje na osmadvaceti letních večerech a dílo festival 22. srpna také zakončí. Výjimečná scéna je první v historii festivalu, která na Bodamském jezeře zažila tři léta a dvě zimy. Součástí obou inscenací bude rezidenční Pražský filharmonický sbor, v opeře Nero také v kostýmech na scéně festivalového operního domu.

 

101

 

Pořadatelé bregenzského festivalu nesázejí pouze na osvědčené operní tituly. Nabízejí i soudobé autory – například Michela van der Aa s jeho filmovou operou s názvem Upload nebo dílo Wind Alexandera Moosbruggera. Mimo jiné hudební akce se během festivalu uskuteční operní ateliér a dojde i na masterclass světově proslulé mezzosopranistky Brigitte Fassbaender, která se coby režisérka projeví v představení Italky v Alžíru Gioacchina Rossiniho. Jsou naplánovány i symfonické koncerty, například Vídeňských symfoniků či Sinfonieorchester Vorarlberg.

V roce 2019 oslavil Pražský filharmonický sbor své desáté výročí hostování na festivalu a po roční odmlce se do Bregenzu vrací. Sbormistr PFS Lukáš Vasilek se o světoznámém režisérovi opery Nero zmínil také ve svých zápiscích z festivalu: „Režisér Olivier Tambosi je velký umělec. Známe se s ním od roku 2016, kdy nás vedl právě tady v Bregenzu při nastudování Facciovy opery Hamlet. Vůbec se nezměnil. Energie z něj prýští všemi směry, člověk mu skoro nestačí.“ Arrigo Boito v opeře o jedné z nejznámějších osobností historie ukazuje císaře Nerona jako strhanou postavu, vlající mezi oslnivou kreativitou a destruktivním šílenstvím. O hostování PFS na letních festivalech jsme psali zde.

 

100

 

Vzhledem k dobrému vývoji pandemie v Rakousku jsou od 1. července povoleny významné kulturní události bez omezení. Návštěvníci festivalu tak nemají povinnost nosit ochranné obličejové masky, ale musejí splnit jedno z pravidel 3-G (očkování, testování, prodělání nemoci). Více informací a detailní program naleznete zde.

 

Foto: Bregenzer Festspiele / Karl Forster

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.