sobota, 17 červenec 2021 12:07

Červená abonentní řada Filharmonie Hradec Králové

Autor:

Filharmonie Hradec Králové pravidelně uvádí rozsáhlá díla za účasti sborů. Tyto koncerty jsou součástí každé sezóny a většinou se objevují v Bílé nebo Žluté abonentní řadě – velký a malý symfonický cyklus, případně jsou uváděny jednotlivě mimo předplatné. Pro svou 44. koncertní sezónu však královéhradecká filharmonie nově sestavila z těchto koncertů ucelenou abonentní řadu – Červenou. Vznikl tak vokálně-instrumentální cyklus čtyř koncertů určený zejména příznivcům sborového a sólového zpěvu, ale nejen jim.

 

451

 

Červenou abonentní řadu otevře 15. září oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka na text Jaroslava Vrchlického. Koncert je zařazen jednak u příležitosti 1100. výročí smrti české kněžny a jedné z hlavních národních katolických světic a jednak jako připomínka desátého výročí úmrtí královéhradeckého arcibiskupa Karla Otčenáška. „Na pódiu královéhradecké Filharmonie vystoupí kromě orchestru hned dva sbory, a to Pražský smíšený sbor a Pěvecký sbor ČVUT Praha. Titulní part zazpívá sopranistka Lucie Silkenová. Dalšími sólisty budou Stanislava Jirků, Aleš Voráček, František Zahradníček a Ondřej Koplík. Diriguje Jiří Petrdlík,“ uvádí filharmonie.

 

889

 

V druhém koncertu nazvaném Messa di gloria se 20. listopadu se dramaturgie naopak zaměří na scénu evropskou, a to jak výběrem repertoáru, tak i většiny účinkujících. Italský skladatel Pietro Mascagni je autorem obou skladeb, které večer zaznějí, tedy titulní Messa di gloria i výběr z opery Sedlák kavalír. Zpívat budou uznávaní zahraniční sólisté – sopranistka Isabel Seebacher, mezzosopranistka Anna Haase, tenorista Aaron Cawley a barytonista Dragutin Matić. S královéhradeckými filharmoniky vystoupí Chor der Marktkirche Wiesbaden se svým sbormistrem a zároveň dirigentem večera Thomasem J. Frankem.

 

590

 

Záhořovo lože – to je název třetího koncertu, který se uskuteční 10. února příštího roku, a zároveň druhé a hlavní skladby programu, která navíc zazní před publikem ve své premiéře. Kantátu pro sóla, sbor a orchestr, podle předlohy Karla Jaromíra Erbena, napsal v roce 2018 skladatel Juraj Filas. Letos v zimě, v době protiepidemických opatření, skladbu s královéhradeckou filharmonií, avšak bez obecenstva, natočila a v hlavním vysílacím čase uvedla Česká televize na programu ČT art. Koncert uvede symfonická báseň Prokletý lovec z roku 1882n od Césara Francka. Ten se nechal inspirovat německou baladou o „zběsilém lovci“ – šlechtici, který zneuctil den Páně, když se místo do kostela vydal na lov, a za toto rouhání je věčně štván výčitkami svědomí. Sólisty večera budou sopranistka Michaela Štiková Gemrotová, tenoristé Michal Lehotský a Daniel Matoušek a barytonista Filip Bandžak. Dále se v sále FHK představí Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem a dirigovat bude Leoš Svárovský.

 

901

 

„Titulem čtvrtého a posledního koncertu Červené abonentní řady (13. dubna) je Stabat mater. A ač návštěvníci najdou v programu také jméno Antonína Dvořáka, s nímž si tento titul v našich končinách spojujeme nejčastěji, tentokrát půjde o Stabat mater od maďarského pozdně romantického skladatele Ernő Dohnányiho,“ informují pořadatelé s tím, že dílo je psáno pro soprán, mezzosoprán, alt, šestihlasý chlapecký nebo ženský sbor a orchestr. Koncert zahájí Fantazie na téma Thomase Tallise pro dva smyčcové orchestry, kterou napsal anglický skladatel Ralph Vaughan Williams, a večer i abonentní řadu uzavře Symfonie č. 4 d moll Antonína Dvořáka – skladatele, jehož dílo tuto řadu také otevíralo. Stejně jako v prvním koncertu Červené řady i v tomto posledním vystoupí sopranistka Lucie Silkenová. Spolu s ní pak mezzosopranistky Sylva Čmugrová a Petra Vondrová. Sborových partů se ujme Královéhradecký ženský sbor Jitro připravený Jiřím Skopalem a provedení bude řídit šéfdirigent královéhradeckých filharmoniků, Kaspar Zehnder.

 

888

 

Foto: Fb Filharmonie, Pixabay, archiv Michaely Štikové Gemrotové, archiv Isabel Seebacher, Fb HFAD

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.