středa, 07 červenec 2021 08:47

Pocta živlům a katastrofám na Hudebním festivalu Znojmo od zítřka

Autor:

Sedmnáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo se letos uskuteční v termínu 8. až 25. července a má na programu více než třicet koncertů. Ročník s podtitulem Pocta živlům a katastrofám se bude konat na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. Letošní řada koncertů má být hlavně snahou vrátit vše do normálních kolejí. Pořadatelé pozvali naše i zahraniční umělce. Už tradičně vystoupí Pavel Šporcl se svým Gala k patnácti letům svého patronování festivalu. Basbarytonista Adam Plachetka má připraven recitál na zámku ve Vranově nad Dyjí. Přijede rakouská sopranistka Anna Prohaska s La Folia Barockorchesterem a představí projekt Hudba Evropy v dobách moru. Vystoupí také Gentlemen Singers či cimbálová muzika, ale dojde i na zamyšlení nad našimi životy při oratorním představení Telemannova Dnu posledního soudu s Czech Ensemble Baroque. Zajímavostí festivalu při akcích je tradiční představování místních vinařů a jejich vín, či dokonce samotné pořady o vínu a degustace.

 

2306

 

Už pozítří vystoupí ve znojemském kostele svatého Mikuláše houslista Pavel Šporcl, který si k sobě přizval hosty – klavíristu Petra Jiříkovského, kytaristu a skladatele Lukáše Sommera a svou ženu, herečku Báru Kodetovou, která bude zpívat a moderovat. „Mezi jinými v programu zazní Mendelssohnův živelný oktet nebo světová premiéra skladby pro sólové housle Lukáše Sommera Variace na covidové téma,“ informuje festival.

 

2406

 

Významná rakouská sopranistka Anna Prohaska vystoupí 19. července v kostele Nalezení svatého Kříže, a to společně se souborem La Folia Barockorchester, jehož zakladatelem a uměleckým vedoucím je Robin Müller. Za album Serpent & Fire, které Prohaska nahrála s Il Giardino Armonico, získala mezinárodní ocenění International Classical Music Awards.

 

2506

 

Státní zámek Vranov nad Dyjí bude 20. července místem koncertu basbarytonisty Adama Plachetky, kterého doprovodí klavírista a dirigent Zdeněk Klauda. Během programu s názvem Vranovský zámek a Metastasio zazní hudba skladatelů, kterým slavný spisovatel a básník Pietro Metastasio psal libreta.

 

2606

 

Poslední tři večery Hudebního festivalu Znojmo budou patřit souboru Czech Ensemble Baroque, který vede Roman Válek. Těleso se sólisty – sopranistkami Markétou Böhmovou, Romanou Kružíkovou, Pavlou Radostovou, altistkou Lucií Karafiátovou Netušilovou, kontratenoristou Matějem Bendou, tenoristy Jaroslavem Březinou, Jakubem Kubínem a barytonistou Tadeášem Hozou s basistou Jiřím Miroslavem Procházkou – přednesou Telemannovo duchovní oratorium Den posledního soudu (Der Tag des Gerichts).

 

2806

 

„Věřím, že rozdíl mezi živým vystoupením a monitorem či reproduktorem je tak velký, že lidé překonají i obavy a sociální kontakt opět zvítězí. Interakce mezi umělcem a divákem je totiž jedna z nejhezčích věcí na světě. A ne na koncert, ale právě na setkání se s diváky a umělci se těším nejvíce já,“ zve na koncerty prezident festivalu Jiří Ludvík. RozhovorPlus s ním si můžete připomenout zde, více informací a kompletní program festivalu je k dispozici zde.

 

2706

 

Foto: Pixabay, Lenka Jíšová, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.