středa, 30 červen 2021 17:53

Festival Rudolfa Firkušného nabídne pět klavírních osobností

Autor:

Přesně za čtyři měsíce začne Klavírní festival Rudolfa Firkušného. Jeho 9. ročník se bude konat mezi 30. říjnem a 9. listopadem a nabídne pět koncertů špičkových klavíristů. Poprvé v Česku zahraje proslulý Igor Levit a teprve podruhé se českému publiku představí Arkadij Volodos. Vystoupí i portugalská klavíristka Maria João Pires, Francouz David Fray a za domácí scénu Lukáš Vondráček. Všechny koncerty se odehrají ve Dvořákově síni pražského Rudolfina od půl osmé večer.

 

1000

 

Přehlídku zahájí 30. října francouzský klavírista David Fray s programem složeným výhradně z koncertů Johana Sebastiana Bacha pro dva až čtyři klavíry. Zároveň se ujme i taktovky. Řídit bude Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Spolu s ním vystoupí ještě pianisté Jacques Rouvier, Emmanuel Christien a Audrey Vigoureux. Když se David Fray představil v roce 2017 na Firkušného festivalu poprvé, psalo se o něm, že potvrdil svou pověst „básníka klavíru“. Rodák z Pyrenejí, s moravskými kořeny z matčiny strany, odstartoval kariéru soutěžním úspěchem v kanadském Montrealu, v roce 2008 ho časopis BBC Music Magazine prohlásil za talent roku.

 

101

 

2. října nabídne tři klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena rusko-německý pianista Igor Levit. Firkušného festival představuje tuto osobnost jako první v České republice. Americký deník New York Times ho označuje za „zásadního umělce své generace“. Beethovenovy klavírní sonáty, respektive pět posledních, si Igor Levit vybral i na své debutové album, které natočil v pětadvaceti letech, v roce 2013. Navázal na něj pak v minulém roce, kdy vydal celý komplet sonát. Před dvěma lety Levit obdržel prestižní ocenění Gilmore Artist Awards, které je udělováno jednou za čtyři roky výjimečným klavíristům, v minulosti ji obdrželi například Leif Ove Andsnes, Piotr Anderszewski nebo Rafał Blechacz. Také byl jmenován Instrumentalistou roku britské Královské filharmonické společnosti. Navzdory svému mládí sklízí úspěchy také na univerzitní půdě, na jaře minulého roku byl jmenován profesorem na hannoverské Hochschule für Musik, kde sám studoval.

 

102

 

O den později, 3. října zahraje jediný domácí interpret v letošní dramaturgii, Lukáš Vondráček. Vybral díla Beethovena, Schumanna, Suka a Skrjabina. Rodák z  Opavy a vítěz prestižní Mezinárodní soutěži královny Alžběty Lukáš Vondráček patří k talentům současnosti. Na klavír hraje od dvou let, ve čtyřech se představil na veřejnosti, v jedenácti natočil první snímek a v patnácti si zahrál s Českou filharmonií. Absolvoval hudební školy v Katowicích, ve Vídni a v Bostonu a formovalo ho také vedení Vladimira Ashkenazyho.

 

103

 

Zatím neupřesněný je program koncertu 6. října, na kterém zahraje portugalská klavíristka Maria João Pires. Je žijící legendou. Za svou více než sedmdesátiletou kariéru odehrála bezpočet koncertů, mezi nimiž nejvíce září provedení Mozartových, Beethovenových a Chopinových skladeb, výjimečná byla též vystoupení s houslistou Augustinem Dumayem, dirigenty Claudiem Abbadem nebo André Previnem. Natočila přes stovku snímků, například za komplet Mozartových klavírních sonát získala v roce 1990 cenu Grand Prix du Disque, vysoce ceněné jsou také její nahrávky Chopinových děl. Ačkoli sama říká, že má k sólovým recitálům poněkud ambivalentní vztah kvůli pocitu osamělosti, posluchače si dokáže rychle podmanit a navázat s nimi dialog až meditativních rozměrů. Její pojetí hudby ostatně vyrůstá z hlubokého studia buddhismu.

 

104

 

Sonátou D dur Franze Schuberta a preludii z knihy první Claude Debussyho uzavře festival 9. října ruský klavírista Arkadij Volodos. Začátek jeho kariéry  byl netradiční. Klavíru se začal „na vážno“ věnovat až v patnácti letech, do té doby se v rodném Petrohradě soustředil hlavně na zpěv a dirigování a nikdy se nezúčastnil žádné soutěže, protože podle něj ničí ducha hudby. Přesto byl jeho vstup na světová pódia impozantní. V roce 1996 se představil v proslulé londýnské Wigmore Hall, dva roky poté v Carnegie Hall. Záznam z tohoto vystoupení obdržel prestižní Gramophone Award. Těžištěm Volodosovy kariéry jsou sólové recitály, nahrává spíš rozvážně. Každé album totiž považuje za vyústění určité tvůrčí periody. Mezi jeho poslední snímky se řadí album Brahmsovy hudby, jež získalo Diapason d’Or, Edison Classical Award a Gramophone Award, v roce 2019 vydal CD Schubertova sólového díla.

 

105

 

Letošní ročník bude ve znamení debutu i návratů. „Je až neuvěřitelné, že koncert Igora Levita bude vůbec prvním vystoupeními tohoto ve světě oslavovaného hudebníka u nás a pro Arkadije Volodose to bude teprve druhé vystoupení před českým publikem,“ uzavírá ředitel festivalu Roman Bělor.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.