čtvrtek, 24 červen 2021 08:49

Na zámku v Brtnici zazní Vivaldiho hudba

Autor:

Sobotní koncert na renesančním zámku v Brtnici jižně od Jihlavy bude jednou z prvních akcí, které mají pomáhat postupnému navracení někdejšího významného šlechtického sídla na aktuální kulturní mapu Vysočiny. Zazní tam Vivaldiho skladby, u kterých existuje spojitost s českými zeměmi. Některé vznikly v 18. století přímo na objednávku majitele tamního panství, kterým byl Vinciguerra Thomas VI. hrabě z Collalta e San Salvatore. Otevřena bude současně výstava Antonio Vivaldi a česká šlechta.

 

328

 

Čtyři ze šesti nástrojových koncertů, které stačil Antonio Vivaldi v roce 1741 pro brtnického šlechtice dokončit, než při pobytu ve Vídni zemřel, zahrají v sobotu houslisté Olga Šroubková a Roman Patočka. Jde o skladby jeho pozdního stylu, plné virtuozity a vynalézavosti. Doplní je v podání Karla Fleischlingera Koncert pro loutnu, věnovaný hraběti z Vrtby, a Koncert pro fagot dedikovaný hraběti Václavu Morzinovi, který přednese Ondřej Šindelář. Sólisty doprovodí Morzinská kapela, soubor, který navazuje na tradici pražské kapely hraběte Morzina, jehož palác dodnes stojí na Malé Straně.

Za uspořádáním koncertu stojí v Praze a Vrchlabí žijící španělský houslista Eduardo García Salas, který se dlouhodobě angažuje ve věci významného českého houslisty Karla Halíře, vrchlabského rodáka. Také Vivaldimu se už dlouho věnuje badatelsky a navíc předsedá Spolku Zámek Brtnice. Památkový objekt po zestátnění v roce 1945 chátral, v posledních letech je postupně zachraňován a rekonstruován.

 

202

 

Italského skladatele Antonia Vivaldiho (1678-1741) si každý spojuje především s Benátkami. Tam se narodil, tam získal kněžské svěcení a od otce a dalších osobností hudební vzdělání, tam působil jako hudebník v sirotčinci Ospedale della Pietà, pro jehož potřeby – pro hudební provoz zajišťovaný jeho chovankyněmi – napsal řadu skladeb. Zemřel však ve Vídni a není vyloučeno, že při svých cestách na sever navštívil kolem roku 1730 také české země. Měl tu každopádně prokazatelné obchodní kontakty – udržoval je s impresáriem pražské divadelní společnosti Benátčanem Antoniem Denziem, jemuž posílal partitury operních novinek a vyhledával a doporučoval mu zpěváky. Má se za to, že Vivaldi jednu operu napsal také přímo pro uvedení v Praze.

 

200

 

Ve své době byly v českých zemích známy a hrány, a to v poměrně vysokém počtu a často brzy po svém vzniku, Vivaldiho chrámové skladby. Samozřejmě i jeho koncerty pro sólové nástroje s doprovodem, které jako módní vlna prošly postupně celou Evropou… Kontakty skladatel udržoval rovněž s několika šlechtici z Čech. Z nich nejznámějším je hrabě Václav Morzin. Právě jemu dedikoval v polovině 20. let osmou tištěnou sbírku vlastních skladeb, nazvanou Il cimento dell'armonia e dell'inventione a obsahující mimo jiné i čtveřici houslových koncertů známých jako Le quattro stagioniČtvero ročních dob.

 

Foto: Wikipedia, ZUŠ Vrchlabí

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.