neděle, 20 červen 2021 07:19

Královéhradecký dětský sbor Jitro v Českolipském komorním cyklu

Autor:

Českolipský komorní cyklus se koná už počtvrté a bude pokračovat sborovým koncertem. Ten v úterý 22. června nabídne program se symbolickým názvem Deo Gratias, a sice v podání Královéhradeckého dětského sboru Jitro, který povede sbormistr Jiří Skopal a na klavír bude hrát Michal Chrobák. Zaznějí skladby Antonia Vivaldiho, Jana Campana Vodňanského, Jacoba Galluse, Arvīdse Platperse, Johannesa Brahmse, Franze Biebla a dalších. Hudební setkání se uskuteční mimořádně v českolipské bazilice Všech svatých z důvodu rekonstrukce stálé scény cyklu – kostela Mistra Jana Husa. V něm však bude řada koncertů po letní a festivalové přestávce pokračovat koncertem 16. listopadu. Jeho protagonistkou bude renomovaná varhanice Irena Chřibková, která se představí v průřezovém programu od barokní až po soudobou hudbu.

 

100

 

„Skvěle fungující organismus královéhradeckého Jitra kultivuje více jak tři sta padesát dětí v šesti přípravných odděleních již téměř čtyři desítky let. Za tuto dobu prožilo na tři tisíce dětí desetitisíce zkoušek, tisíce koncertů a projelo více než milion kilometrů. Odměnou jim byly tři desítky absolutních vítězství v mezinárodních soutěžích po celém světě a ovace posluchačů v prestižních koncertních sálech od Prahy přes New York až po Hongkong,“ uvádějí pořadatelé s tím, že Jitro založil v roce 1973 Josef Vrátil. Od roku 1977 v jeho čele stojí umělecký vedoucí a sbormistr Jiří Skopal, pod jehož vedením se sbor rozrostl do sedmi oddělení a z počátečního zájmového útvaru se vypracoval na světovou úroveň.

Od osmdesátých let Jitro pravidelně pořádá koncertní turné v mnoha evropských zemích, například v Belgii, Dánsku, Francii, Itálii, Lichtenštejnsku, Německu, Nizozemí, Řecku, Rakousku, Španělsku nebo Velké Británii. Od roku 1990 se Jitro na patnácti turné představilo také publiku velkých měst Spojených států amerických. Obrovská obliba klasické a sborové hudby v Japonsku zajistila Jitru také osm koncertních turné v zemi vycházejícího slunce.

 

Foto: archiv sboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.