sobota, 19 červen 2021 07:47

Dvacátá sezóna Orchestru BERG s dvacítkou miniatur dvaceti skladatelů a skladatelek

Autor:

Orchestr BERG připravil ke svému jubilejnímu dvacátému výročí speciální narozeninový projekt nazvaný jednoduše 20x3. Ten spočívá v tom, že dvacítka skladatelů a skladatelek vytvořila tříminutové skladby, které v pondělí 21. června v 19:30 hodin ve světové premiéře zazní naživo. V sále DOX+ budou přítomni i ti, kdo svým darem podpoří Orchestr BERG a premiérové uvedení jednotlivých kusů. Ty dohromady vytvoří jednu velkou kompozici, která v první letní den oslaví návrat Orchestru BERG zpět do hudebního života. Kompozice pro tuto příležitost skládali Jan Ryant Dřízal, Matouš Hejl, Slavomír Hořínka, Martin Hybler, František Chaloupka, Marek Keprt, Martin Klusák, Jiří Lukeš, Luboš Mrkvička, Michal Nejtek, Roman Pallas, Tomáš Pálka, Michaela Plachká, Miroslav Pudlák, Jakub Rataj, Miroslav Tóth, Jan Trojan, Jana Vöröšová, Petr Wajsar a Jacek Sotomski z Polska.

 

202

 

„Inspiračním zdrojem byl pro každou skladbu konkrétní letopočet, vybíralo se symbolicky z let 2001 až 2020, každý si mohl zvolit rok, ke kterému má nějaký vztah. Častými tématy jednotlivých děl jsou narození dětí, objevují se reminiscence vlastní tvorby i reflexe současného dění,“ vysvětluje ředitelka orchestru Eva Kesslová s tím, že na chystaném živém koncertě hudebníci dohromady vytvoří celovečerní kompozici, kterou z jednotlivých tříminutovek poskládá zakladatel, šéfdirigent a dramaturg tělesa Peter Vrábel, který uvádí: „Jsem moc rád, že jsme si pro 20. sezónu nenechali napsat jednu nebo dvě velké skladby, ale že jsme vyzkoušeli tuto mozaiku – krátké příběhy dvaceti skladatelů.“ Díky tomuto počinu vznikl unikátní katalog dvaceti nových českých skladeb.

 

201

 

Orchestr uvádí, že s jednotlivými kompozicemi i jejich autory se můžou lidé seznámit už nyní prostřednictvím originálního hudebního video seriálu 20x3 na YouTube kanálu tělesa. Na webu www.berg.cz je i možnost podpořit světovou premiéru některé z nových skladeb a stát se tak mecenášem tohoto českého ansámblu.

Těleso, díky němuž je česká hudební scéna bohatší o téměř dvě stovky nových děl, mělo slavnostně oslavit 20. jubilejní sezónu minulý rok. Tato narozeninová sezóna se v důsledku koronavirové krize protahuje do roku letošního. Ačkoliv se první koncert Orchestru BERG uskutečnil v roce 1995, první sezónu počítá až od roku 2001. Teprve tehdy se totiž v jeho vlastní produkci uskutečnila první ucelená řada koncertů. Sezóny se už od začátku konají netradičně v rámci kalendářního roku, tedy od ledna do prosince.

 

 

Foto: Karel Šuster, fb orchestru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.