pondělí, 14 červen 2021 10:59

Bardolino v úterý v Českolipském komorním cyklu naživo

Autor:

Českolipský komorní cyklus po uvolnění protiepidemických opatření pokračuje živými koncerty s přítomností publika. Třetí letošní koncert nabídne v úterý 15. června Cestu kolem světa za 80 minut v podání souboru Bardolino, a to v amfiteátru v klášterní zahradě od 19 hodin. Vstup bude zdarma. Hudební pouť v podání kvarteta hudebníků nabídne živočišnou krásu tradiční hudby ze všech koutů světa. „Od moravských lidových písní přes plnokrevný klezmer, písně sefardské či mystické keltské melodie návštěvníky Bardolino zavede i k nespoutané tvorbě balkánské a romské, prosluněným afro-kubánským a argentinským rytmům či meditačním zpěvům staré Asie,“ zvou pořadatelé s tím, že se koncert v případě nepříznivého počasí přesune do kostela Narození Panny Marie v Mariánské ulici v České Lípě. O týden později bude cyklus pokračovat sborovým vystoupením a představí se v něm dětský sbor Jitro z Hradce Králové.

 

201

 

Pořadatelé uvádějí, že název Bardolino odkazuje na tradiční vinařskou oblast v severní Itálii. Odsud pocházela lahev vína, kterou spolu původní trio muzikantů vypilo po svém prvním koncertě v roce 2006. Členy souboru jsou klasicky vzdělaní interpreti, kteří v projektu Bardolino hledají a nacházejí nové výrazy a polohy, čerpají ze své hudební erudice a zároveň odkládají klasický repertoár a inspirují se ve světě folkloru a world music. V původním složení se soubor věnoval alternativním adaptacím na pomezí klasické a lidové hudby. Užíval sběrů lidové hudby či klasiky ovlivněné lidovým prostředím od Janáčka, Martinů nebo Bartóka. V pozdějších letech se ansámbl rozšířil o akordeon a zpěvačku a stále více čerpal z autentické lidové hudby.

„V tomto přístupu si soubor nekladl žánrové nebo zeměpisné mantinely, naopak se zcela otevřel nikde nekončícímu světu lidových inspirací. Proto na repertoáru souboru Bardolino nacházíme písně sefardských Židů, čistokrevné klezmery, keltskou, romskou, balkánskou hudbu nebo i třeba skladby původně čínské nebo indické. Hráči Bardolina interpretují někdy i díla klasických autorů, vybírají si ty, v jejichž tvorbě jsou obsaženy folklorní prvky nebo temperamentní energie a rytmy, jako jsou Piazzolla nebo moldavský Eugen Doga,“ doplňují pořadatelé s tím, že autory původních skladeb souboru jsou Pavel Fischer či perkusionista Camilo Caller, aranžmá jednotlivých skladeb se většinou věnuje Pavel Fischer, ale také Margit Koláčková nebo akordeonista Jakub Jedlinský.

 

Foto: Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.