pondělí, 07 červen 2021 13:06

V Českém Krumlově se vystřídají Domingo, Brown, Cobham, Moreno a Plachetka

Autor:

„Domingo vystoupil v Českém Krumlově už v roce 2011, také pod otevřeným nebem.“ 

„Novinkou letošního roku je Festivalová zóna. Promění se v ní Pivovarská zahrada.“

„Prostor dostanou i mladí umělci – finalisté mezinárodní televizní show Virtuosos V4+  nebo klavírista Jan Čmejla.“

 

Plcido-Domingo-bude-hostem-Mezinrodnho-hudebnho-festivalu-esk-Krumlov-2

 

Dva operní galakoncerty chystá na září Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který letos slaví třicet let. Protagonistou toho prvního, úvodního večera 4. září, má být Plácido Domingo. Jeho hosty budou na otevřené scéně s výhledem na zámek pěvkyně Adriana Kučerová a Štěpánka Pučálková. Předposlední večer má patřit 17. září basbarytonistovi Adamu Plachetkovi. Přehlídka, včetně Festivalové zóny se spisovatelem a skladatelem Danem Brownem, předsunuté na 31. července, obsáhne šestnáct programů.

Legendární tenorista Plácido Domingo, těšící se výjimečné světové popularitě, umělec letos v lednu osmdesátiletý, vystoupil v Českém Krumlově už v roce 2011, také pod otevřeným nebem.  Zpíval tehdy v Česku po sedmnácti letech teprve podruhé v životě. Dalšími hvězdami jsou ve zveřejněném programu houslistka Leticia Moreno, která zahraje k výročí Antonína Dvořáka, a jazzová legenda, bubeník Billy Cobham. Součástí Národního večera věnovaného Spojeným státům americkým bude popová zpěvačka Pia Toscano.

 

esk-Krumlov

 

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se uskuteční od 4. do 18. září. Měl se podle původního plánu konat od 16. července do 7. srpna. S blížícím se termínem se však pořadatelé, kvůli dosud trvajícím vládním opatřením proti šíření pandemie, rozhodli termín posunout. Chtějí, aby festival byl jak po umělecké, tak organizační stránce na vysoké úrovni, a počítají proto s prvním měsícem po prázdninách jako s již stabilnějším obdobím.

 

Wild-Symphony

 

Novinkou letošního roku je Festivalová zóna. Promění se v ní Pivovarská zahrada. Má být místem plným umění, odpočinku, zábavy a dobrého jídla. Veřejnosti se poprvé otevře 31. července českou premiérou díla Wild Symphony od celosvětově známého amerického spisovatele a skladatele Dana Browna, který během znějící hudby bude předčítat ze své stejnojmenné knihy. Brown je autorem řady světových bestsellerů, včetně Šifry mistra Leonarda. Divoká symfonie je dětskou knihou, vydanou loni, a Dan Brown k ní sám složil hudbu. Dráze skladatele se chtěl původně věnovat...  Další týdny přinesou ve Festivalové zóně koncerty klasické i populární hudby či programy letního kina. Návštěvníci tam budou relaxovat v lehátkách, hrát deskové hry, malovat nebo si zacvičit při živé hudbě.

Ohlášeno je na září Varhanní matiné s Pavlem Kohoutem nebo Večer s Antoniem Vivaldim. Připraveny jsou rovněž komorní koncerty v podání Heroldova a Škampova kvarteta a prostor dostanou mladí umělci – koncert budou mít na festivalu finalisté mezinárodní televizní show Virtuosos V4+  a šestnáctiletý talentovaný klavírista Jan Čmejla, čerstvý držitel druhé ceny v soutěži pořádané v italském Orbetellu, otevřené pro klavíristy do 35 let.

 

Bubenk-Billy-Cobham

 

Od roku 1992 nabídl festival v Českém Krumlově už 550 koncertů a představení, na kterých se podílelo více než 13.000 umělců ze 40 zemí. Pořadatelé evidují za tři desetiletí na 300.000 návštěvníků.

 

Foto: MHF Český Krumlov 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.