pondělí, 19 listopad 2018 09:10

Mahan Esfahani pro Bohuslava Martinů

Autorka:

 

„Zahraji tři díla, která jsou pro mě důležitá.“

„Jsem nadšený, že mohu přispět čímkoliv, i svými skromnými schopnostmi.“

„Tradiční benefiční koncerty podporují přípravu Souborného vydání díla Bohuslava Martinů.“

 

Mahan-Esfahani

 

Mahan Esfahani - světově proslulý íránsko-americký cembalista dnes zahraje na podporu vědecké činnosti Institutu Bohuslava Martinů. Jeho hlavním úkolem je vydávání díla Martinů v kritických edicích. Už 4. benefiční koncert proběhne v Kaiserštejnském paláci. Každoročně na nich vystupují významné osobnosti světového formátu, jako byli v minulých letech Enrico Pieranunzi, Josef Špaček, Martina Janková nebo Ivo Kahánek. Tento rok přijal pozvání poslední žák legendární Zuzany Růžičkové.

„Je mi velkou ctí být pozván, abych zahrál na benefičním koncertu pro Institut Bohuslava Martinů,“ uvedl Mahan Esfahani. „V Kaiserštejnském paláci zahraji tři díla, která jsou pro mě důležitá. Jedním z nich je samozřejmě Martinů Sonáta pro cembalo, kterou napsal v 50. letech a je to jedna z jeho posledních skladeb. Je to hluboké a krásné dílo. Také zahraji Akvarely Viktora Kalabise ze 70. let, které napsal pro svoji ženu a moji profesorku. A nakonec budu hrát Bachovu Partitu č. 2. Jsem nadšený, že mohu přispět čímkoliv, i svými skromnými schopnostmi, abych pomohl budoucnosti Institutu.“

Institut Bohuslava Martinů každoročně pořádá benefiční koncert, aby podpořil svoji vědeckou činnost a hlavně přípravu Souborného vydání díla Bohuslava Martinů. Noty vydává postupně od roku 2015 nakladatelství Bärenreiter. Projekt má už 6 vydaných svazků, první z nich byl oceněn na frankfurtském hudebním veletrhu cenou svazu německých hudebních nakladatelství Best Edition 2016 a dalších si pravidelně všímají recenzenti doma i v zahraničí. Odborný hudební časopis Opus Musicum například letos uvedl, že první svazky Souborného vydání jsou „příslibem výjimečného edičního počinu“. Na dnešním benefičním koncertu bude poprvé představen také nový svazek Souborného vydání s Martinů Čtyřkoncerty.

 

Souborne-vydn-dla-Bohuslava-Martin-Foto-Petra-Hajsk

 

Mladý íránský umělec Mahan Esfahani studoval cembalo v Bostonu u Petera Watchorna a poté u profesorky Zuzany Růžičkové. V současnosti je profesorem na Guildhall School of Music and Drama v Londýně. V letech 2008 až 2010 se stal držitelem ocenění Umělec nové generace, udíleném rozhlasovou a TV stanicí BBC. V roce 2015 získal ocenění hudebního magazínu BBC „Objev roku" a byl nominován ve třech kategoriích prestižní soutěže Gramophone Awards, známé jako „Oscar klasické hudby," pro nejlepšího barokního instrumentalistu, nejlepšího instrumentalistu a pro umělce roku.

Foto: Petra Hajská

 

 

Veronika Veber Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Veronika Paroulková vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klarinet. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.