čtvrtek, 03 červen 2021 08:17

Pražské jaro dnes uzavře Mahler, Britten a Beethoven

Autor:

Tradičně v Obecním domě se dnes večer završí 76. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Zahraje Česká filharmonie, kterou povede Mark Wigglesworth. Jako sólista v Brittenově písňovém cyklu Les Illuminations na texty francouzského básníka Arthura Rimbauda vystoupí tenorista Petr Nekoranec. Koncert otevře druhá věta z Mahlerovy Třetí symfonie s podtitulem „Co mi vyprávějí květiny na louce“ a večer pak zakončí Beethovenova Symfonie č. 6 „Pastorální“. Koncert se uskuteční  s obecenstvem v sále, zároveň ho v přímém přenosu odvysílá festival na svém webu.

 

17395767354

 

„Vystoupit na Pražském jaru v roce, kdy se musí zhojit tolik ran, je něco mimořádného,“ říká dirigent Mark Wigglesworth. „Musíme znovu získat důvěru, důvěru, kterou může inspirovat umění. Díla, která zaznějí, vnímá v kontextu současného dění a zamýšlí se také nad vztahem člověka a přírody.“

 

51219895656

 

V předvečer závěrečného koncertu se festival také ohlédl za letošním zahajovacím koncertem, a to prostřednictvím krátkého dokumentárního filmu režisérky Kateřiny Hager, který nabízí unikátní pohled do zákulisí příprav této mimořádné události, kdy Smetanova Má vlast zazněla v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse. „Bylo nesmírně zajímavé sledovat Václava Lukse už od prvních zkoušek,“ uvádí režisérka Hager. „Jeho detailní práci a schopnost, s jakou propojil opravdu mezinárodní sestavu orchestru. Silné momenty také přinesla skutečnost, že se zahajovací koncert festivalu uskutečnil po dlouhotrvajícím zákazu kulturních akcí s obecenstvem v sále,“ zdůrazňuje Hager. Patnáctiminutový film je po večerní premiéře k vidění na Youtube.

 

51165315281

 

Foto: Sim Canetty-Clarke, Zdeněk Chrapek, Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.