pátek, 28 květen 2021 11:55

Červen Slovenské filharmonie s publikem i ve streamech

Autor:

Slovenská filharmonie pokračuje ve svých koncertech pro abonenty, návštěvníky, ale i pro sledující online na stránce stream.filharmonia.sk. V červnu nabídne deset koncertů, komorních i symfonických, a svou 72. sezónu uzavře trojicí koncertů filmové hudby pod taktovkou Rastislava Štúra. Koncerty začínají v 19 hodin. V neděli 6. června dojde na dvě hudební setkání, a to od 15 a od 16 hodin.

 

308

 

V úterý 1. června se v Koncertní síni Slovenské filharmonie uskuteční klavírní recitál Evy Varhaníkové, která přednese skladby Dmitrije Šostakoviče, Jána Cikkera, Franze Liszta a Fryderyka Chopina.

Čtvrtek poté se Slovenská filharmonie představí se svým pravidelným hostem, dirigentem Leošem Svárovským. „Sólistami večera budú dvaja mladí, mimoriadne talentovaní slovenskí interpreti – Stanislav Masaryk, ktorý od tejto sezóny zastáva post 1. trubkára Českej filharmónie, a jeden z najvšestrannejších slovenských interpretov, klavirista Ladislav Fančovič. Spoločne uvedú Koncert pre klavír, trúbku a sláčikový orchester č. 1 c mol, op. 35 Dmitrija Šostakoviča. Program doplní Sinfonietta La Jolla, H. 328 Bohuslava Martinů a Haydnova Symfónia č. 103 Es dur s Vírením tympanov, Hob.I:103,“ uvádějí pořadatelé.

 

303

 

V neděli 6. června se od 15 hodin v bratislavském kostele Nejsvětějšího Spasitele uskuteční koncert cyklu Hudba v chrámoch. Vystoupí členové Slovenského komorního orchestru a Slovenského filharmonického sboru, aby společně v premiéře uvedli skladbu s názvem Ambona Ľuboše Bernátha. Dílo je inspirováno motivy rokokové kazatelny Ľudovíta Godeho v kostele. „Na koncerte tiež zaznie Omšu C dur Korunovačná, KV 317 Wolfganga Amadea Mozarta. Sólistami budú členovia Slovenského filharmonického zboru – sopranistka Marianna Gelenekyová, altistka Helena Škripecká Oborníková, tenorista Matúš Šimko a basista Martin Mikuš,“ doplňují organizátoři a zvou na další nedělní koncert, a sice varhanní recitál Slovenky žijící v zahraničí Bernadetty Šuňavské, který se uskuteční v 16 hodin: „Program organového recitálu predvedie na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku.“

 

304

 

Pátek 11. června bude patřit Slovenské filharmonii pod vedením bývalého šéfdirigenta Jamese Judda. Sólistou večera bude britský klavírista Benjamin Grosvenor, který studoval na Royal Academy of Music v Londýně, kde získal vyznamenání Queen's Commendation for Excellence. Ten přednese sólový part ve Třetím Beethovenově koncertu c moll, op. 37. Ještě před tím zazní kánon Cantus in memoriam Benjamin Britten estonského skladatele Arvo Pärta a koncert uzavře Symfonie č. 4 a moll, op. 63 Jeana Sibelia.

 

301

 

„V utorok 15. júla pozývame do Malej sály Slovenskej filharmónie priaznivcov starej hudby. Koncert Hudba z Drážďan zaznie v interpretácii súboru Musica Aeterna (um. vedúci Peter Zajíček). Koncert je súčasťou festivalu Dni starej hudby 2021 v spolupráci s Hudobným centrom,“ zvou pořadatelé.

V pátek 18. června první slovenský orchestr vystoupí se svým šéfdirigentem Danielem Raiskinem, což bude jejich poslední společné účinkování v této sezóně. Ten na úvod večera zařadil předehru k opeře Kováč Wieland Jána Levoslava Belly, představitele slovenské národní hudby 19. století. „Počas sezóny s orchestrom uviedol viacero Bellových diel – Koncertná skladba v uhorskom štýle, Fantáziu na motívy Rákociho pochodu. Všetky sú súčasťou pripravovaného nového propagačného CD mapujúce Bellovu symfonickú a symfonicko-vokálnu tvorbu. Patria do edície diel, ktorého kompletné vydanie pripravuje v tomto období Hudobné centrum,“ doplňuje dramaturgie s tím, že program bude pokračovat Koncertem pro housle a orchestr č. 1 Seascapes Alexeye Shora, rodáka z Kyjeva žijícího v USA. Sólový part přednese ruský houslista Sergej Dogadin, vítěz prestižních mezinárodních soutěží. Závěr koncertu bude patřit Symfonii č. 5 e moll, op. 64 Petra Iljiče Čajkovského.

 

2222

 

„72. koncertnú sezónu uzavrú dlhoočakávané Slávne melódie z oscarových filmov. Filmovú hudbu uvedie Slovenská filharmónia pod taktovkou Rastislava Štúra. Koncerty sa uskutočnia vo štvrtok 24., v piatok 25. a v sobotu 26. júna,“ uzavírá svou pozvánku na červnové koncerty Slovenská filharmonie.

 

300

 

Foto: Twitter, Dominik Bachůrek, Fb Orgelmusik am Dom, archivy Sergeje Dogadina a Slovenské filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.