středa, 26 květen 2021 08:14

Dnešní třetí dvořákovský koncert série 4plus Zemlinského kvarteta online i s publikem

Autor:

Zemlinského kvarteto přichází s dalším dvořákovským koncertem v Městské knihovně. Tentokrát s Petrem a Pavlem Šporclovými, a to za účasti publika i online. Třetí koncert čtvrtého ročníku série 4plus se uskuteční dnes v 19:30 hodin. Na programu budou další ze smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka.

 

100

 

„Violoncellista Petr Šporcl patří k našim nejbližším kvartetním přátelům, spolupracujeme s ním často a rádi, a houslista Pavel Šporcl, toho myslím není třeba nijak blíže představovat,“ říká violista Petr Holman, který celou sérii dvořákovských koncertů organizuje. „Jeden z nejznámějších českých umělců této doby za sebou zanechává obrovské množství práce, ať už nespočet koncertů v nejprestižnějších světových sálech, mnohá natočená CD či v poslední době streamované online koncerty, je to ale také manažerská činnost a v neposlední řadě též podpora neziskových organizací. Jsme velmi rádi, že oba umělci přijali naše pozvání, a velmi se těšíme na společné vystoupení!“ dodává.

 

104

 

Zemlinští uvádějí, že na koncertě zazní nejprve Věta pro smyčcové kvarteto F dur, B. 120. Toto malé, ale velmi roztomilé dílko mělo původně tvořit první větu nového smyčcového kvartetu, ale Dvořák pak tuto myšlenku opustil a začal pracovat na zcela jiném díle stejného obsazení – Smyčcovém kvartetu C dur, op. 61.

Následně kvarteto zahraje Smyčcový kvartet E dur, op. 80. „Ten vznikl těsně po Klavírním triu g moll a stejně jako toto trio se vyznačuje nezvyklou melancholií a zádumčivostí,“ vysvětluje Petr Holman a pokračuje: „I přesto, že tónina skladby je durová, většinou se hudba pohybuje v moll, ale ani tam, kde se objeví durové pasáže, není hudba nijak veselá či optimistická.“

Radost a optimismus si však diváci užijí ve druhé polovině koncertu, kdy zazní slavný Smyčcový sextet A dur, op. 48. Jak uskupení uvádí, toto rozsáhlé dílo patří i přes své relativně nižší opusové číslo ke klenotům Dvořákovy tvorby a jeho pozitivní energie vždy přináší posluchačům hluboký radostný zážitek. „V našem podání dojde při interpretaci sextetu k neobvyklé výměně; pozve-li si smyčcové kvarteto hosta, bývá to často druhý violista nebo cellista, případně klavírista nebo hráč na dechové nástroje. Ale pozvat si houslistu není jen tak… V našem podání tedy náš host Pavel Šporcl usedne na místo primária, a jelikož náš obvyklý primárius František Souček ovládá bravurně i hru na violu, přesune se pro tuto skladbu na pozici druhé violy. Věříme, že tento unikátní zážitek si nenecháte ujít!“ uzavírá svou pozvánku Zemlinského kvarteto s tím, že vstupenky na koncert, který bude odvysílán i jako živý online stream, lze zakoupit v prodejní síti GoOut.

 

105

 

Foto: Ilona Sochorová, Vojtěch Vlk, archiv Petra Šporcla

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.