pátek, 21 květen 2021 13:25

Ensemble Opera Diversa v brněnských parcích a znovu naživo s publikem

Autor:

Ensemble Opera Diversa přesunul open air happening, na němž zazní skladba brněnského skladatele Martina Wiesnera Paprsky světla. Tu těleso premiérovalo prostřednictvím online streamu, o kterém jsme psali zde. Ensemble Opera Diversa se v novém termínu, ve středu 26. května v podvečer, vydá na cestu napříč třemi brněnskými parky – Björnsonův sad, Tyršův sad, Lužánky – aby všem kolemjdoucím i aktivně přihlížejícím alespoň částečně vrátil radost z tolik chybějící živé hudby. To vše pod širým nebem, bezpečně a distančně. Více informací se dozvíte na operadiversa.cz a na facebookové události.

 

8007

 

Soubor se zároveň spolu s jedinečnými sólisty vrací před živé publikum. Uvádí, že koncertem s názvem Krajina jako hudba zahajuje linii diversních orchestrálních produkcí pod (polo)otevřeným nebem. Název koncertu, který v diversní historii zazněl už v roce 2013, se nyní vrací s obměněným repertoárem, který spojitosti s krajinou propůjčuje zcela odlišné rozměry. V programu sestaveném z osvědčených hudebních kusů i premiérové skladby Miloše Štědroně se spolu s orchestrem představí také zpěvačka Iva Bittová, akordeonistka Žaneta Vítová a OK Percussion Duo.

 

8006

 

„Na programu zazní skladba Orawa uzavírající volný cyklus Tatry Wojciecha Kilara, v němž jsou skladby inspirovány polskými horami. Jde o dynamickou skladbu kombinující minimalistické a folklorní prvky ukryté v jednoduché melodii doplněné výraznými rytmickými útvary,“ představují Kilarovu skladbu pořadatelé a doplňují, že následovat bude skladba Vlny podle Karla Miloty, ve které autor Vojtěch Dlask odkazuje na českého spisovatele a básníka Karla Milotu. Jeho výroky pronášené nad hudebním doprovodem zazní v podání Ivy Bittové, sólového akordeonového partu se zhostí Žaneta Vítová.

 

8004

 

Ve své premiéře následně zazní skladba Canti diversi insieme, sestávající z osmi (nejen) tanečně laděných částí, kterou skladatel Miloš Štědroň zkomponoval právě pro účinkující OK Percussion Duo. Večer zakončí Folk Songs Luciana Beria opět v podání Ivy Bittové a instrumentálního souboru. „Jedenácti lidovým skladbám nejrůznějšího původu autor vetknul novou rytmickou a harmonickou interpretaci a tento cyklus věnovaný zpěvačce Cathy Berberian vydal dokonce ve dvou verzích – s doprovodem sedmičlenného instrumentálního ansámblu (tato verze zazní také na koncertě) a orchestru,“ uzavírá svou pozvánku Ensemble Opera Diversa.

 

806

 

807

 

Foto: Fb orchestru, Vít Kobza st.

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.