čtvrtek, 13 květen 2021 11:46

Slovenská filharmonie dnes pod taktovkou Adriana Prabavy živě i online

Autor:

Dnes se v Koncertní síni Slovenské filharmonie uskuteční symfonický koncert, a to opět s publikem. První slovenský orchestr bude dirigovat německo-indonéský dirigent Adrian Prabava. Zaznějí díla Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse a Maxe Brucha. Začátek je v 19 hodin a přímý videopřenos bude tradičně k vidění na stream.filharmonia.sk.

 

300

 

„Na úvod zaznie pod taktovkou hosťujúceho dirigenta Adriana Prabavu koncertná predohra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, jedna z najznámejších a najčastejšie hrávaných skladieb českého skladateľa. Skomponoval ju v roku 1891 ešte pred odchodom do Ameriky,“ seznamují pořadatelé s programem a pokračují tím, že následovat budou Brahmsovy Variace na Haydnovo téma, op. 56. Ty vznikly v bavorském Tutzingu, kam se skladatel uchýlil v letních měsících roku 1873. Dílo bylo předstupněm k Brahmsově symfonické tvorbě – o tři roky později napsal skladatel svou První symfonii c moll.

„S menom skladateľa Maxa Brucha si automaticky vybavíme jeho Koncert pre husle g mol. Na svojom konte však má opery, piesne, zbory a tiež symfónie. V druhej polovici koncertu zaznie skladateľova Symfónia č. 3 E dur, op. 51, ktorú skomponoval v roku 1882 na objednávku Filharmonickej spoločnosti v New Yorku,“ doplňují dnešní program organizátoři.

 

302

 

Koncerty s publikem budou pokračovat dvěma symfonickými koncerty, a sice v pátek 21. května a další pátek 28. května. Na prvním z nich uvede Slovenská filharmonie výběr ze Slovanských tanců Petera Breinera pod taktovkou skladatele. „O týždeň neskôr zaznie koncert našich telies – orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Daniela Raiskina, šéfdirigenta SF,“ uzavírá svou pozvánku na další projekty dramaturgie orchestru.

 

301

 

Foto: Slovenská filharmonie, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.