úterý, 11 květen 2021 12:02

Bacha na Mozarta! se znovuobjeveným Tůmou zítra online

Autor:

Přes všechny koronavirové nástrahy míří Czech Ensemble Baroque k provedení sedmého koncertu deváté sezóny cyklu Bacha na Mozarta! Na zítřejším koncertu, ve středu 12. května, v přímém online přenosu z Konventu Milosrdných bratří v Brně zazní od 19:30 hodin znovuobjevená díla Františka Ignáce Tůmy, jedno z nich v novodobé světové premiéře. Ten se stal po Františku Xaveru Richterovi pilotním skladatelem Czech Ensemble Baroque. Koncert bude k vidění na YouTube kanálu souboru.

 

301

 

„Na květnovém koncertě nyní zazní dvě jeho skladby. Prvním dílem, které chceme natočit ve světové premiéře na CD a představit modernímu světu, je Requiem c moll. Mši za zemřelé z roku 1746 pro nás spartoval brněnský hudební vědec Vlastimil Tichý, se kterým na objevování Tůmova díla pracujeme systematicky. Máme ještě mnohé skvosty před sebou. Miserere c moll již náš soubor uvedl v roce 2018, ale velmi rádi se k této intimní a oduševnělé kompozici vracíme. Věříme, že i když nebudou diváci s námi v některém z barokních chrámů, přenese se do jejich domácností velká část důstojné a kontemplativní atmosféry. Uděláme pro to maximum,“ zve k zítřejšímu sledování zakladatel a dirigent souboru Roman Válek.

Pořadatelé vysvětlují, že jméno Františka Ignáce Tůmy bývá uváděno mezi osobnostmi naší hudby na důležitém místě. Má mnoho společného s Janem Dismasem Zelenkou, kolegou o generaci starším a dnes mnohem známějším. Oba patřili k našim prvním krajanům, kteří se uplatnili v evropských metropolích, oba byli na konci života okolím chápáni jako nemoderní, neboť došli k vlastní syntéze pozdně barokní tradice a k dobovým módám se stavěli velmi vybíravě. Ačkoliv Tůma nijak neváhal využít výrazových možností „galantního“ stylu a raného klasicismu, patřil ještě ke generaci, která ovládala starý styl a nevzdávala se ho, a držel se po celý život řemesla, kterému se přiučil u svého učitele Fuxe. „Zejména Tůmovy chrámové skladby prokazatelně znal Haydn i Mozart, kteří by bez ovládnutí kontrapunktického umění ve ‚vídeňské tradici‘ těžko obstáli. Tůmova hudba však stále čeká na své ‚objevení‘, protože dodnes neznáme ani přesný počet jeho skladeb, neboť jejich úplný katalog ještě nevznikl. Czech Ensemble Baroque si proto po Františku Xaveru Richterovi zvolila právě Ignáce Tůmu, který bude po několik příštích let čelním skladatelem souboru,“ doplňují organizátoři.

 

300

 

„Jeho umělecká pouť z Kostelce nad Orlicí do Vídně je prototypem umělecké i lidské kalvárie, jež by nás mohla posílit v této nelehké době. Ukazuje, jak často nepřízeň osudu vyústila v překrásnou, harmonickou hudbu světové úrovně,“ hledá v životním osudu Tůmy inspiraci pro současnou nelehkou dobu Roman Válek.

 

Foto: archiv souboru, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.