neděle, 09 květen 2021 10:33

Českolipský komorní cyklus se světovou kytarovou premiérou v úterý online

Autor:

Čtvrtá sezóna Českolipského komorního cyklu pokračuje v důsledku protiepidemických opatření i v květnu pouze online. Druhý letošní koncert nabídne v úterý 11. května od 19 hodin premiérové setkání dvou významných kytarových osobností. Pavel Steidl se na jednom pódiu poprvé setká s reprezentantem mladší generace, kytaristou a úspěšným skladatelem Lukášem Sommerem. Přednesou virtuózní skladby pro sólovou kytaru i kytarové duo a dojde na očekávanou světovou premiéru Sommerova dua Sonatina in Re, zkomponovaného přímo pro Českolipský komorní cyklus. Koncert se uskuteční v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě bez přítomnosti diváků a bude i tentokrát volně zpřístupněn na YouTube kanálu a webových stránkách cyklu, s možností podpořit cyklus zakoupením dárcovské vstupenky.

 

11

 

Časopis Classical Guitar Magazine o kytaristovi Pavlu Steidlovi uvedl, že se jedná o interpreta, který má smysl pro hudební vtip a zároveň jej umí přenést na publikum. Italský klasický kytarista Oscar Ghiglia chválil Steidla za to, že jeho provedení klasiky překypovalo rozmanitostí a neuvěřitelnými novými nápady. „V mezigeneračním premiérovém setkání Pavla Steidla s Lukášem Sommerem se divákům představují nejen dva osobití interpreti, nýbrž i dvě originální skladatelské osobnosti. Pavel Steidl je uznávaným autorem kytarových skladeb. Lukáš Sommer píše nejen kytarovou hudbu. Jeho kompozice pro kytaru jsou však zcela unikátní oblastí jeho tvorby, přináší nejen naprosto novátorské postupy, nýbrž i vzdávají hold těm, kteří se odvážným klasicko-kytarovým experimentům věnovali před ním,“ uvádějí pořadatelé a věří, že tento duch bude přítomen i ve zbrusu nové Sommerově skladbě Sonatina in Re, která je napsaná pro dvě kytary přímo pro Českolipský komorní cyklus a v závěru koncertu bude uvedena ve světové premiéře.

 

14

 

„Příští koncert cyklu je plánovaný na 15. června jako open air koncert v Městském parku v České Lípě. Jeho protagonistou bude soubor Bardolino, který představí svůj program Cesta kolem světa za 80 dní coby originální směsici klasické hudby, etna a jazzu. Koncert bude volně přístupný,“ zvou na hudební setkání už s publikem organizátoři.

 

Foto: archivy interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.