pátek, 07 květen 2021 10:35

Pražské metamorfózy Petra Wajsara dnes ve světové premiéře

Autor:

Živý koncert pro Český rozhlas Vltava dnes odehraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Od půl osmé zazní tři skladby, Dvořákův houslový koncert a moll, ve kterém jako sólista vystoupí Roman Patočka, Brahmsovy Variace na Haydnovo téma a symfonická báseň Pražské metamorfózy, kterou složil Petr Wajsar přímo pro Pražské symfoniky. Koncert bude řídit jejich šéfdirigent Tomáš Brauner.

 

2021-05-05-PatokaPetry-Dyrc-DSC1306

 

Celý večer má téma putování. Světová premiéra symfonické básně Pražské metamorfózy vykresluje cestu po Praze od Pražského hradu až na Jižní Město. Dvořákův Houslový koncert a moll vznikal při korespondenci mezi Dvořákem a Josephem Joachimem na cestě mezi Prahou a Berlínem a Brahmsovy Variace na Haydnovo téma v podstatě znázorňují putování mezi staletími a hudebními velikány.

Skladba Pražské metamorfózy provede posluchače atmosférou a místy hlavního města. První část s názvem Pražské panoráma je inspirována nejen charakteristickým tvarem Hradčan, ale také výběrem písmen ze slov Praha a Prague. „Většina rytmů reflektuje počet písmen názvu hlavního města, tedy pět. Kromě hlavního tématu se ale také ozve reminiscence na husitské chorály Povstaň, povstaň, veliké město Pražské a Kdož sú boží bojovníci, a krátce i na známé téma Smetanovy Vltavy“, dodává autor. Druhá část je inspirována bývalým Židovským městem, třetí část s názvem Pražská domořadí reflektuje stylovou rozmanitost pražských domů, čtvrtá je exkurzí do pražských hospod. „Pátá část je oslavou fascinujícího architektonického úkazu, kterým je pro mě sídliště Jižní Město, moje milované a mnohokrát i nenáviděné bydliště“, usmívá se Petr Wajsar a závěrečná coda pak skladbu vrací zpět k hlavnímu tématu.

 

305

 

Třiačtyřicetiletý Petr Wajsar se pohybuje na pomezí několika žánrů. Působí ve více hudebních uskupeních a je držitelem Českého lva za hudbu k filmu Hastrman. Věnuje se orchestrální tvorbě i skladbě populární a filmové hudby.

 

Foto: Petr Dyrc, archiv P. Wajsara

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.