pondělí, 03 květen 2021 08:29

Úterní online sólo pro varhany a trombon v režii Slovenské filharmonie

Autor:

Slovenská filharmonie pořádá další ze svých komorních koncertů, a sice zítra, v úterý 4. května, od 19 hodin na stream.filharmonia.sk. V hudebním večeru zaznějí díla psaná pro sólové varhany a trombon, avšak i skladby zkomponované pro oba nástroje současně. Královského nástroje se ujme mladý Daniel Gabčo a na trombón zahraje člen filharmonie Albert Hrubovčák.

 

105

 

„Na programe zaznejú diela Arva Pärta, Ľuboša Gabča, Mauricea Duruflého, Jeana Baptistu Loeilleta, Naji Hakima, Johanna Sebastiana Bacha a Petra Ebena,“ uvádí dramaturgie Slovenské filharmonie s tím, že Trivium Arvo Pärta je jedním z prvních děl napsaných v jeho vlastním stylu tintinnabuli. Scherzo mladého slovenského autora Ľuboše Gabča bude uvedeno ve slovenské premiéře. Dojde i na skladby varhanních skladatelů světového formátu, jako už citovaného Maurice Duruflého či Najiho Hakima nebo Petra Ebena.

„Mladý organista a klavirista Daniel Gabčo je absolventom VŠMU v Bratislave a svoje umelecké obzory si rozširoval aj na majstrovských kurzoch u organistov svetového renomé, ako napr. Olivier Latry, Jean Guillou či Thierry Escaich,“ představují prvního interpreta pořadatelé a k prvnímu trombonistovi Slovenské filharmonie Albertu Hrubovčákovi doplňují, že realizoval vícero nahrávek pro Slovenský rozhlas a SABC Johannesburg a na svém debutovém albu s názvem Brass Baroque Delights spolupracoval s Jurajem Bartošem a Bratislavskými komorními sólisty.

 

100

 

Foto: Pixabay, Slovenská filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.