neděle, 02 květen 2021 08:53

SOČR s Markem Ivanovićem a Václavem Petrem zítra na Vltavě i online

Autor:

Další živě vysílaný koncert chystá na pondělí 3. května Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Ve Studiu 1 se před orchestr postaví dirigent Marko Ivanović a společně nabídnou hudbu Alfreda Schnittkeho, Dmitrije Šostakoviče a Roberta Schumanna. Jako sólista vystoupí violoncellista Václav Petr. Přímý přenos zprostředkuje stanice Českého rozhlasu Vltava a živý videostream bude k vidění na facebookových stránkách orchestru i našeho portálu KlasikaPlus.cz. Následně koncert odvysílá i stanice D-dur. 

 

202104127978Vojtch-Brtnick

 

Marko Ivanović se k rozhlasovým symfonikům vrací pravidelně. Jejich zásadním společným projektem byla v nedávné minulosti nahrávka Kabeláčových symfonií. I tentokrát dojde na dvě díla dvacátého století. Polyfonní tango od Alfreda Schnittkeho, které koncert rozhlasových symfoniků otevře, kombinuje bachovský kontrapunkt s rytmy a harmoniemi argentinského tanga. Ruský skladatel Schnittke, pocházející z německo-židovské rodiny, je vnímán jako jeden z nejvýraznějších a nejnaléhavějších „hlasů své epochy“, a proto je často pokládán za přímého pokračovatele Dmitrije Šostakoviče.

 

MarkoIvanovicFOTO2NdB-MarekOlbrzymek

 

„Ze Šostakovičova odkazu zazní Druhý violoncellový koncert z roku 1966, věnovaný – stejně jako autorův První – Mstislavu Rostropovičovi. V hudebním večeru SOČRu v něm nepochybně vynikne violoncellista Václav Petr, který na sebe soutěžními úspěchy upozorňoval už od dětských let a coby sólista vystupuje od svých dvanácti. V současnosti působí jako koncertní mistr České filharmonie, jeden z nejmladších v historii tělesa,“ uvádí SOČR.

 

Vclav-PetrLucie-ermkov

 

Závěr hudebního setkání vysílaném na vlnách stanice Vltava a v online videopřenosu bude patřit německé hudbě poloviny devatenáctého století. „Z tvorby Roberta Schumanna jsme pro vás vybrali Symfonii č. 2 C dur, kterou stěžejní představitel německého romantismu komponoval v nedobrém zdravotním stavu. Složitě dokončované dílo tak můžeme chápat jako symbol vítězství lidského ducha nad nelítostně dramatickými podmínkami,“ zve k poslechu a sledování Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Koncert se koná po vynucené pauze. Minulé pondělí byl kvůli pozitivnímu testu na koronavirus jednoho z hráčů orchestru těsně před začátkem zrušen hudební večer s dirigentem Markem Šedivým a harfistkou Kateřinou Englichovou.

Foto: Vojtěch Brtnický, Marek Olbrzymek, Lucie Čermáková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.