úterý, 27 duben 2021 13:00

JFO a Lobkowicz Trio s Petrem Popelkou zítra online a v květnu na Vltavě

Autor:

Janáčkova filharmonie Ostrava zve na další živý stream. Zítra, ve středu 28. dubna, od 19 hodin zazní Beethovenův Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur, op. 56, a to v podání Lobkowicz Tria pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Petra Popelky. Program obohatí Druhá symfonie Arthura Honeggera, člena Pařížské šestky, která nahradí Sukovo původně plánované Zrání. To pro velké obsazení orchestru bohužel nelze v současných podmínkách odehrát. Koncert, který se uskuteční v Domě kultury města Ostravy bez osobní přítomnosti diváků, bude přenášen živě na YouTube a sociálních sítích JFO. Současně v tomto týdnu probíhá studiové nahrávání koncertu pro společnost Rubicon Classics. Celý Beethovenův Trojkoncert zaznamenají také mikrofony Českého rozhlasu a nabídnou ho 14. května posluchačům stanice Vltava.

 

100

 

„Nahrávání je jednou ze stěžejních činností symfonického orchestru, a v době pandemie o to důležitější, řekněme až samozřejmé. Proto nás těší, že bude Beethovenův Trojkoncert vedle živého streamování také studiově nahráván pro společnost Rubicon Classics. Na CD v tomto týdnu současně nahráváme i Grand rondeau concertant, op. 25 J. V. H. Voříška. Stejně jako v případě Beethovenova Trojkoncertu budou sólisty Lobkowicz Trio a dirigovat bude náš hlavní hostující dirigent Petr Popelka,“ dodává manažer orchestru JFO Ondřej Daněk. Lobkowicz Trio reprezentují Lukáš Klánský – klavír, Jan Mráček – housle a Ivan Vokáč – violoncello.

 

101

 

Dramaturgie uvádí, že Beethovenův Trojkoncert byl premiérován roku 1808 ve Vídni. Violoncellového partu, který je ze sólových nástrojů asi nejvýraznější, se tehdy ujal český rodák Antonín Kraft. Propojení tří sólových nástrojů a orchestru odkazuje sice na hudební tradici minulosti, zároveň však v rukou hudebního inovátora směřuje k symfonizaci sólistického koncertu. „Skladba se třemi koncertujícími hlasy je cosi nového,“ byl si vědom Beethoven.

 

103

 

Foto: Fb filharmonie, Lisa Martin, archiv Čf

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.