sobota, 17 duben 2021 10:47

Pondělní SOČR v Rudolfinu s violoncellistou Queyrasem na Vltavě i ve videostreamu

Autor:

Po delší době se Symfonický orchestr Českého rozhlasu chystá v pondělí uspořádat koncert v Rudolfinu. Rezidenční umělec tělesa, violoncellista kanadsko-francouzského původu Jean-Guihen Queyras, přijede navzdory složitým okolnostem do Prahy a přednese hned dvě skladby – Haydnův Koncert C dur a Čajkovského Andante cantabile. Během pondělního večera dále ve Dvořákově síni zazní suita z baletu Pulcinella od Igora Stravinského a Variace na Haydnovo téma od Johannesa Brahmse, a to pod hudebním vedením šéfdirigenta Alexandera Liebreicha. Koncert 19. dubna od 19:30 hodin vysílá v přímém přenosu stanice ČRo Vltava, živý stream bude k vidění na facebookovém profilu SOČRu, záznam pak na stanici ČRo D dur. Koncert bude vysílán i do ostatních zemí v rámci sítě Eurorádia (EBU).

 

301

 

Dramaturgie SOČRu uvádí, že impuls ke vzniku baletu Pulcinella vzešel od Sergeje Ďagileva, zakladatele a ředitele Ruského baletu. Pro oživení repertoáru sáhl po neapolském lidovém kousku a Stravinského dlouze přemlouval – a nakonec i přemluvil – k adaptaci hudby Giovanniho Battisty Pergolesiho. „Na jevištích se u nás s mazaným chlapíkem jménem Pulcinella nesetkáváme často, o to vzácnější bude poslech suity z hudby k tomuto půvabnému dílu,“ doplňuje.

Violoncellista Jean-Guihen Queyras, dlouholetý umělecký přítel Pierra Bouleze, nejprve přednese stěžejní opus violoncellové literatury, Koncert C dur Josepha Haydna z šedesátých let osmnáctého století. Následně zahraje lyrické Andante cantabile, které Petr Iljič Čajkovskij původně napsal jako pomalou větu svého Prvního smyčcového kvartetu.

 

304

 

„Finále večera je zadáno pro velkolepé Variace na Haydnovo téma od Johannesa Brahmse. Jejich premiéra roku 1873, kdy Vídeňskou filharmonii dirigoval sám autor, skončila nevídaným úspěchem, jenž tak významně posílil skladatelovo sebevědomí,“ seznamuje s historií skladby spolupracovnice a moderátorka SOČRu Jitka Novotná, která svou pozvánku uzavírá: „Věřme, že úspěchem skončí i nadcházející koncert SOČRu v čele s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem, který živě vysílá stanice ČRo Vltava a Katalánský rozhlas, ze záznamu pak ČRo D-dur, rozhlasy ve Švédsku a Portugalsku, a to za přítomnosti kamer.“

 

303

 

Foto: archiv J. G. Queyrase, Tomáš Vodňanský, Fb orchestru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.