čtvrtek, 08 duben 2021 08:24

SOČR v pondělí živě na Vltavě a online: Paulová–Houdek–Spurný

Autor:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s dirigentem Vojtěchem Spurným u cembala v těchto dnech zkouší na koncert, který se uskuteční v pondělí 12. dubna ve 20 hodin. Na programu budou Předehra k opeře Acis a Galatea Georga Friedricha Händela v instrumentaci Wolfganga Amadea Mozarta, dále Händelova Suita in D pro trubku a orchestr, HWV 341 a Vivaldiho Koncert pro trubku a orchestr B dur, ve kterých se sólových partů ujme člen orchestru Jiří Houdek. Na závěr v přednesu laureátky Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro Anny Paulové zazní Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr A dur, K 622. Koncert ze Studia 1 Českého rozhlasu bude v přímém přenosu vysílat stanice Vltava a živý videostream bude k vidění na facebookovém profilu SOČRu. Záznam poté nabídne stanice D-dur.

 

Anna-PaulovChristian-Ruvolo

 

„Jiří Houdek ve svých šestnácti letech získal na jubilejním 30. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga nejen vynikající první místo mezi našimi mladými interprety, ale i první místo v mezinárodní soutěži. Od té doby ho ke spolupráci přizvala řada orchestrů. Bylo mu teprve dvacet, když se stal prvním trumpetistou SOČRu; věrný je mu už 22 let. Domovské těleso ho doprovodilo i na zatím posledním CD s hudbou barokních mistrů,“ uvádí moderátorka koncertů orchestru Jitka Novotná a přibližuje program: „Pro dubnový večer ve Studiu 1 si Jiří uchystal tzv. ‚velké sousto‘ – nejprve provede Suitu z Händelovy populární Vodní hudby v úpravě pro trubku a orchestr, pak přeladí nástroj zvaný ‚trubka-pikola‘ z A do B a přednese Koncert B dur Antonia Vivaldiho.“

 

Ji-Houdek-2Dorothea-Bylica

 

Koncert SOČRu završí Koncert A dur, jediný klarinetový koncert Wolfganga Amadea Mozarta, původně určený pro basetový klarinet. „Skladatel ho dokončil v říjnu roku 1791, tedy pouhé dva měsíce před smrtí, a to na přání – či dokonce naléhání – svého přítele, vynikajícího interpreta Antona Stadlera. Klarinetistům tak věnoval vrcholné dílo prostoupené optimismem i smutkem, třpytivou virtuozitou i hloubkou poznání. Od Anny Paulové se jistě dočkáme působivého přednesu,“ zve k poslechu a sledování Jitka Novotná.

 

111

 

Foto: Christian Ruvolo, Dorothea Bylica, Ilona Sochorová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.