úterý, 23 březen 2021 12:43

Dvořákova Praha v září s oratoriem Svatá Ludmila v katedrále

Autor:

„Doufáme pevně, že v září se festival uskuteční v plánované podobě a především s diváky.“

„Uvedení Dvořákova oratoria je součástí celotýdenních oslav 1100. výročí úmrtí svaté Ludmily, které vyvrcholí na Tetíně u Berouna.“

„Pro zahajovací koncerty má přijet orchestr Filarmonica della Scala.“

 

 

sv-ludmila-

 

Kombinaci českých a zahraničních interpretů nabízí zveřejněný program čtrnáctého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Pořadatelé vycházejí z předpokladu, že takovou koncepci letos v září pandemická situaci už dovolí. Loni tou dobou zorganizovali jiný než původně připravený program a svěřili ho do rukou tuzemským umělcům, protože mezistátní kontakty nebyly v potřebné míře možné. Pozornost se letos soustředí na provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila v katedrále sv. Víta, ale také na hostování několika špičkových zahraničních orchestrů. 

Dvořákova Praha má od 6. do 24. září obsáhnout tři desítky koncertů a dalších programů. Pro zahajovací koncerty má přijet milánský orchestr Filarmonica della Scala a dirigent Andrés Orozco-Estrada, hostovat mají v Praze také Vídeňští filharmonikové, a to s čtyřiadevadesátiletým Herbertem Blomstedtem. Dále vystoupí Bamberští symfonikové s Jakubem Hrůšou, Academy of St. Martin in the Fields s Joshuou Bellem a Camerata Salzburg s Françoisem Leleux.

 

Andres-Orozco-EstradacreditMartinSigmund-1

 

K vrcholům programu má patřit provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila v katedrále sv. Víta. Podílet se na něm budou s Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem pod vedením Petra Altrichtera pěvci Eva Hornyáková, Jana Hrochová, Richard Samek a Gustáv Beláček. Koncert je součástí celotýdenních oslav, které vyvrcholí na Tetíně u Berouna a které mají připomenout zavraždění Ludmily, pozdější katolické světice, manželky prvního historicky doloženého Přemyslovce knížete Bořivoje I. Podle legend se tak mělo stát 15. září 921.

 

ASchiff-c-Lukas-Beck

 

Rezidenčním umělcem letošní Dvořákovy Prahy bude klavírista András Schiff. Bude mít recitál, na komorním koncertě vystoupí s Panochovým kvartetem ve Dvořákových klavírních kvintetech a s Českou filharmonií zahraje Mozarta; ujme se také role mentora mistrovského kurzu. K rezidenčnímu orchestru České filharmonie se přidá ve společné rezidentuře orchestr Bamberských symfoniků v čele s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou. Ten ostatně jako jeden ze dvou hlavních hostujících dirigentů ČF obě tělesa spojuje. Spojení v rezidenci bude symbolizovat rozdělení obou řad Slovanských tanců mezi oba orchestry do koncertů 21. a 24. září. Kurátorem komorní řady bude izraelský klavírista Boris Giltburg. Bude v rámci projektu Dvořák Collection rovněž sám účinkovat, a to se členy smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet ve čtyřech skladatelových klavírních triích.

 

Boris-Giltburg-c-Sasha-Gusov5

 

Součástí festivalu budou veřejná finálová kola rozhlasové soutěže Concertino Praga, letos v kategoriích komorní a sólové hry. Koncert Mladých filharmoniků Dvořákovy Prahy přinese Čajkovského a Haydnovy; pod taktovkou Tomáše Netopila navíc vystoupí violoncellista Narek Haknazaryan. Poprvé v historii festivalu zazní premiéra kompozice objednané přímo pro jeho program; má se jmenovat Dvořák Airlines a pro smyčcový orchestr ji píše Lukáš Sommer. Debutem bude americký klavírista Kit Armstrong, který se představí se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera. V programu figurují také Karlovarský symfonický orchestr s Janem Kučerou nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Tradičním doprovodným programem bude – vedle Rodinného dne v Prze – výlet mimo metropoli po stopách Antonína Dvořáka, tentokrát na zámek Maleč na Havlíčkobrodsku. Je spojen s Marií Červinkovou-Riegrovou, vnučkou Františka Palackého, libretistkou Dvořákových oper Jakobín a Dimitrij.

 

Tom-Netopil025cMarco-Borggreve

 

Pořadatelem festivalu, který se koná za finanční podpory státu a města, je Akademie klasické hudby. Spoluzakladatelem a podporovatelem je filantrop Karel Komárek. Vzhledem k vývoji pandemické situace festival garantuje vrácení peněz za zakoupené vstupenky v případech, že bude omezena kapacita koncertních sálů nebo konání koncertů bude zcela zakázáno. „Doufáme však pevně, že v září se festival uskuteční v plánované podobě a především s diváky v Rudolfinu i v dalších koncertních prostorách,“ uvedl ředitel Jan Simon.

 

DSC5169

 

Foto: Wikipedia, Lukas Beck, Martin Sigmund, Sasha Gusov, Marco Borggreve, Petr Veber

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.