sobota, 13 březen 2021 09:03

Filharmonie Hradec Králové k Erbenovu výročí s Filasovou premiérou na ČT art

Autor:

Filharmonie Hradec Králové natočila v lednu mimořádný koncert ke 150. výročí úmrtí Karla Jaromíra Erbena. V premiéře při něm zazněla skladba Záhořovo lože současného skladatele Juraje Filase. Česká televize jej uvede na programu ČT art v pondělí 15. března od 20:15 hodin pod názvem Filharmonie Hradec Králové a Karel Jaromír Erben.

 

101

 

Sólových úloh se ujmou Michaela Gemrotová, Michal Lehotský, Daniel Matoušek a Filip Bandžak, Pražský filharmonický sbor pro tuto příležitost připravil jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek. Erbenovskou tematiku vedle Záhořova lože Juraje Filase doplní symfonická báseň Zlatý kolovrat Antonína Dvořáka, a to pod taktovkou Leoše Svárovského.

„Na popud mého dobrého přítele, hudebního skladatele Juraje Filase, jsem se ujal nastudování světové premiéry jeho oratoria Záhořovo lože, které do své koncertní sezóny zařadila Filharmonie Hradec Králové. O toto dílo projevila zájem Česká televize, a tak 14. ledna došlo k natáčení této báječné skladby v koncertním sále orchestru,“ uvádí dirigent Leoš Svárovský a doplňuje: „Všichni účinkující byli skvěle připraveni a bylo znát, že nás Filasova kompozice nadchla a práce šla skvěle od ruky. Jedná se o zhruba padesátiminutové dílo psané pro posluchače velmi působivě, sdílně.“

 

103

 

Koncert se konal 14. ledna 2021 bez diváků, které nahradila přítomnost kamer České televize. Výsledný záznam navíc odvysílá také Český rozhlas na stanici Vltava. Pořadatelé zmiňují náročnost organizace koncertu vzhledem k hygienickým omezením. Kromě dostatečného množství ochranných prostředků a testování zúčastněných muselo být také odděleno zázemí sólistů i souborů a zabezpečeny rozestupy účinkujících. Zázemí hradecké filharmonie to naštěstí umožnilo, byť za cenu netradičního rozestavení Pražského filharmonického sboru v hledišti. „Všichni doufáme, že pandemie časem odezní a současná opatření nebudou potřebná. Tento snímek bude potom také jakýmsi svědectvím doby, ve které vznikal,“ komentuje situaci ředitel hradecké filharmonie Václav Derner.

 

102

 

Karel Jaromír Erben je dodnes inspirativním autorem. Juraj Filas se nechal pro svou tvorbu inspirovat jednou z balad ze sbírky Kytice a v roce 2018 tak vznikla kantáta pro sóla, sbor a orchestr dle předlohy básně Záhořovo lože.

„Karel Jaromír Erben (1811–1870) měl k východním Čechám a k Hradci Králové blízký vztah – narodil se v nedalekém Miletíně a v Hradci Králové studoval na gymnáziu. Tento sběratel lidové poezie proslul především sbírkou Kytice z pověstí národních. Stejně jako bratři Grimmové nebo Němcová i Erben sbíral lidové básně a pohádky, které jsou u čtenářů oblíbené dodnes,“ doplňují pořadatelé.

 

100

 

Foto: Tereza Fabiánková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.