čtvrtek, 11 březen 2021 10:01

Petr Zuska zkouší Terapii pro Dejvické divadlo

Autor:

Choreograf a režisér Petr Zuska právě připravuje nový projekt s názvem Terapie v Dejvickém divadle. Inscenace je původním Zuskovým dílem a s tímto divadlem spolupracuje poprvé. V představení se potkávají a vážou poezie s činohrou, činohra s pohybem, pohyb s hudbou a zpěvem a všechno se vším, aby tak vznikl kompaktní, svébytný divadelní zážitek. Zkoušky nového představení v těchto dnech vrcholí, premiéra pro diváky, která byla původně plánována na 30. března, však proběhne až po uvolnění protiepidemických opatření, přesněji po otevření divadel.

 

Petr-ZuskaDejvicke-divadlofoto-Hynek-ermk

 

Pořadatelé uvádějí, že se v mnoha ohledech jedná o titul, který je v Dejvickém divadle něčím neobvyklým, výjimečným. Touha provázat v jednom díle světy různých uměleckých žánrů zrála v souboru poměrně dlouho a osobnost Petra Zusky byla nakonec přirozenou volbou. V představení účinkují Klára Melíšková, Jana Holcová, Veronika Khek Kubařová, Zdeňka Žádníková-Volencová, Pavel Šimčík, Hynek Čermák, Vladimír Polívka a Martin Myšička.

„V zásadě jde o střet a konfrontaci několika protiv v několika úrovních. Básnického, obrazivého světa se strohou logikou ‚normálního‘ jazyka, logiky a absurdity, skutečnosti a fantazie,“ vysvětluje Petr Zuska. „Nevyhnutelný konflikt mezi ‚realitou‘ terapeuta a zdánlivou iracionalitou jeho pacienta s sebou nese příběh dvou lidí, kteří k sobě hledají dávno ztracenou cestu. Představení má charakter takzvaného totálního divadla, kde se autorské dialogy střídají s poezií českých básníků, různými hudebními pasážemi, občas i autenticky hranými a zpívanými, a v neposlední řadě částmi, kde hlavní roli přebírá pohyb – prazáklad lidské komunikace,“ dodává.

 

Petr-ZuskaDejvicke-divadlofoto-Hynek-Glos

 

Výše nastíněný fenomén takzvaného totálního divadla byl vlastně od začátku nasnadě. Jak pro Petra Zusku coby tvůrce pohybujícího se většinou v odlišných sférách vyjadřovacích prostředků, tak naopak pro činoherní ansámbl, který má odvahu a motivaci vyplout do ne úplně známých vod.

Na začátku příští sezóny čeká Petra Zusku práce na severu Evropy. Pro Theatre Vanemuine v estonském Tartu bude připravovat novou verzi Čajkovského baletu Labutí jezero. S tamním divadlem bude Zuska spolupracovat podruhé. Mezinárodní, středně velký taneční soubor má už tři roky na repertoáru jeho inscenaci Romeo a Julie, kterou původně vytvořil v roce 2013 pro Balet Národního divadla.

 

Foto: Hynek Glos, Hynek Čermák

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.