čtvrtek, 04 březen 2021 14:27

Česká filharmonie odvysílá čtyři koncerty se světovými sólisty

Autor:

Jarní hvězdy s Českou filharmonií – to je série čtyř koncertů, které v březnu a v dubnu chystá Česká filharmonie ve spolupráci s Českou televizí. Dirigovat budou Semjon Byčkov a Jakub Hrůša a sólisty budou violoncellistka Alisa Weilerstein, houslisté Nikolaj Szeps-Znaider a Lisa Batiashvili a klavírista Kirill Gerstein, který ve světové premiéře provede Koncert pro klavír a orchestr Thomase Larchera. Moderování se stejně jako v době adventu ujme Marek Eben. Koncerty poběží živě na ČT art a na sociálních sítích orchestru.

 

1005

 

První koncert je na programu už v úterý 9. března od 20:15 hodin. Zazní na něm Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara s americkou cellistkou Alisou Weilerstein. Druhou skladbou večera bude Sukova Pohádka léta. Tu Česká filharmonie, rozšířená o hráče z orchestru Národního divadla, premiérovala 26. ledna 1909 pod taktovkou Karla Kovařovice, kterému autor podle přípisu v tištěné partituře dílo věnoval. Taktovky se ujme hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, který se propagaci Sukova díla systematicky věnuje nejen doma, ale i v zahraničí. „Skladatel Josef Suk pro mě představuje vrcholnou hodnotu světového hudebního umění přelomu 19. a 20. století. Je završitelem pozdně romantické tradice a zároveň smělým průkopníkem odvážné harmonie a tektoniky doby tzv. moderny. V poslední době se konečně řádně ukazuje i mimo Českou republiku, jak geniálního skladatele u nás v Sukovi máme. Mezi generací Dvořákovou, Janáčkovou a Foersterovou a pozdějšími tvůrci doby Bohuslava Martinů je zcela jistě nejvýznamnějším hudebním tvůrcem naší země,“ zdůrazňuje Hrůša. „Jsem osobně poctěn a nadšen, že se Sukovy tvorby mohu trvale ujímat s Českou filharmonií, orchestrem, který je tím nejpovolanějším k tomuto úkolu a Suka vyznává. Je to velká výzva, plná nástrah a nároků, ale zrovna tak plná bytostného potěšení,“ uzavírá Jakub Hrůša, který Pohádku léta s prvním českým orchestrem nahraje na CD. 14. dubna bude dirigovat ještě třetí koncert ze série Jarní hvězdy s Českou filharmonií, na kterém zazní Sukovo Zrání a Saint-Saënsův Třetí houslový koncertLisou Batiashvili.

 

Batiashvili201712-2253Fin6-1600x1453

 

Druhý a čtvrtý koncert bude řídit šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Ve čtvrtek 25. března bude na programu První houslový koncert Maxe Brucha v podání Nikolaje Szepse-Znaidera a Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova a ve čtvrtek 29. dubna Druhá symfonie „Maloruská“ Petra Iljiče Čajkovského a světová premiéra Koncertu pro klavír a orchestr Thomase Larchera s Kirillem Gersteinem„Jeho mimořádná, poutavá a komunikativní hudba je jedním z divů tohoto století,“ napsal britský deník The Times o Thomasi Larcherovi v roce 2010. A nadšený byl i recenzent předloňské americké premiéry Larcherovy 2. symfonie v podání Newyorské filharmonie a Semjona Byčkova. 

Součástí původních plánů pro jubilejní 125. sezonu byly i čtyři světové premiéry skladeb objednaných přímo Českou filharmonií u tuzemských i světových autorů. Přestože orchestr pravidelně hraje pro televizní a internetové publikum, pro tyto koncerty volí alternativní repertoár a většinu chystaných premiér odsunula do příštích sezon. Některé nové skladby totiž vyžadují velké obsazení, kterému ovšem brání současná hygienická opatření. Dalším důvodem je snaha orchestru zachovat výjimečnost jejich prvotního provedení pro publikum v sále.

 

kirillgerstein-photobymarcoborggreve-02-1920x1248

 

V průběhu všech zkoušek a koncertů platí doporučená bezpečnostní a hygienická opatření. Celý orchestr je testován jednou před a jednou v průběhu každého projektu PCR testy. Povinnost testování mají i ostatní pracovníci České filharmonie, kteří jsou s orchestrem v kontaktu.  „Po vyhlášení lockdownu jsme chvíli zvažovali, zda by nebylo správné alespoň první koncert z připravované série zrušit. Pak jsme ale došli k názoru, že bychom tím nikomu a ničemu nepomohli. Cíl našich koncertů se totiž nezměnil. Chceme prostřednictvím hudby přinést naději a radost tam, kde se jí nedostává, a zároveň znovu vyjádřit podporu zdravotníkům, na které současná krize doléhá nejvíce,“ dodává generální ředitel České filharmonie David Mareček.

 

ZnaiderNikolajPCLars-Gundersen3300

 

Foto: archivy interpretů / Marco Borggreve, Harald Hoffman, Lars Gundersen

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.