úterý, 16 únor 2021 11:02

SOČR s Mráčkem a Jindrou v pondělí na Vltavě i online

Autor:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pořádá v pondělí 22. února další ze svých koncertů, tentokrát z rozhlasového Studia 1. Na programu bude Valse triste Jeana Sibelia, suita Pelléas a Mélisanda Gabriela Faurého a Houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského. V něm se sólového partu zhostí Jan Mráček. Orchestr bude řídit Robert Jindra. Přímý přenos koncertu vysílá od 20 hodin ČRo Vltava, záznam pak 24. února ČRo D-dur. Videopřenos můžete sledovat na facebookovém profilu SOČRu; bude dostupný i pro posluchače, kteří nemají facebookový profil.

 

1008

 

„Populární miniatura Jeana Sibelia Valse triste z roku 1903 je spjata s hudbou k divadelní hře Kuolema neboli Smrt, jejímž autorem byl skladatelův švagr Arvid Järnefelt a na jejíž podobě se významně podepsal Sibeliův obdiv k vídeňskému valčíku i proslulému Johannu Straussovi,“ uvádí SOČR.

Další dílo večera, Pelléas a Mélisanda, je odrazem pohádkového mýtu z pera vlámského básníka a dramatika Maurice Maeterlincka. Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1911 vytvořil námět, který zlákal nejednoho skladatele. Scénickou hudbu ke hře vytvořil Jean Sibelius, přelomovou operu Claude Debussy, symfonickou báseň Arnold Schönberg. "Jako vůbec první z mistrů kompozice se ovšem tímto dramatem zabýval Gabriel Fauré. Z hudby ke hře vytvořil s odstupem času čtyřvětou suitu, jejíž součástí je i slavná siciliana,“ doplňují svůj výklad o díle pořadatelé.

 

1007

 

Spolupracovnice a moderátorka koncertů SOČRu Jitka Novotná naznačuje, že houslista Jan Mráček, jeden z koncertních mistrů České filharmoniepřed vlastním uměleckým výkonem neváhal svolit i k rozhovoru. „Témat se nabízí bezpočet, protože k SOČRu ho poutá opravdu dlouholetý a blízký vztah, s orchestrem prakticky ‚vyrůstal‘, uvážíme-li, že jeho maminka je jednou z opor skupiny primů. Tím upřímnější radost se mezi hudebníky vždy rozhostila, když Honza vybojoval některou z nádherných trofejí, ať už druhou cenu na Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara nebo fantastické zlato v Mezinárodní soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Bylo jen logickým vyústěním těchto událostí, že se v roce 2011 stal vůbec nejmladším sólistou, který kdy se SOČRem vystoupil. Od té doby se vrací pravidelně a tentokrát společně provedou virtuózní dílo plné krásných melodií, Čajkovského Koncert D dur z roku 1878,“ doplňuje sólistův profil a uzavírá Jitka Novotná.

 

1002

 

Foto: Radovan Šubín, Zuzana Fischerová, Vojtěch Brtnický

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.