neděle, 07 únor 2021 11:14

SOČR zítra s dirigentem Kružíkem a klavíristou Ivo Kahánkem

Autor:

Zítra uvede Symfonický orchestr Českého rozhlasu živě vysílaný koncert ze Studia 1. Pod taktovkou Roberta Kružíka zazní předehra Preciosa od Carla Marii von Webera, Velká charakteristická symfonie c moll Pavla Vranického a společně se sólistou Ivo Kahánkem také Burleska pro klavír a orchestr d moll Richarda Strausse. Přímý přenos začíná na stanici ČRo Vltava ve 20 hodin, záznam odvysílá stanice ČRo D-dur ve středu 10. února, také od 20 hodin.

 

101

 

S dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla v Brně, opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno a od příští sezóny též šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Robertem Kružíkem, se SOČR poprvé setkal na Pražském jaru minulý rok. „Pravda, tehdejší debutantský koncert se musel ze známých důvodů přesunout ze Smetanovy síně do Studia 1 Českého rozhlasu, milý ohlas ovšem zaznamenal nejen u rozhlasových posluchačů, ale také u diváků streamu. Tentokrát jejich společné vystoupení uvede dramatická předehra ze scénické hudby ke hře Preciosa, jejímž autorem je německý spisovatel Pius Alexander Wolff. Carl Maria von Weber ji opatřil jedenácti hudebními čísly a ouverturou,“ uvádějí pořadatelé.

Klavírista Ivo Kahánek, čerstvý držitel cen Anděl i ceny prestižního časopisu BBC Music Magazine, přednese sólový part v Burlesce d moll. „Richard Strauss ji napsal ve svých jedenadvaceti krátce poté, co ho Hans von Bülow vyzval, aby se stal jeho asistentem v Meiningenu. Uctívaný Bülow byl rovněž vynikajícím klavíristou a Strauss pro něj, patrně z vděku i obdivu, napsal Scherzo s doprovodem orchestru,“ představuje skladbu dramaturgie a dodává, že Bülow se měl o skladbě vyjádřit jako o „komplikovaném nesmyslu, lisztovském a navíc nehratelném“, načež Strauss od skladby upustil. „Ovšem, o čtyři roky později se seznámil s klavíristou Eugenem d´Albertem. Jemu se Scherzo líbilo, a tak Strausse pobídl, aby dal své skladbě přeci jen ještě jednu šanci. Stalo se – autor Scherzo upravil, zjednodušil, odlehčil, opatřil ho novým názvem Burleska, věnoval ho právě d´Albertovi, a obohatil tak repertoár klavíristů o atraktivní dílo,“ uzavírá spletitý příběh Burlesky dramaturgie.

 

Ivo-KahnekMona-Martin

 

Koncert završí jedna z nejpozoruhodnějších symfonií mistra českého klasicismu Pavla Vranického. Ten byl vlastně symfonickým revolucionářem, experimentoval v řadě ohledů. „Napsal přes padesát symfonií. Z nich jsme pro vás vybrali Velkou charakteristickou c moll věnovanou míru s Francouzskou republikou z roku 1797. Pavel Vranický, který byl spolu s Mozartem předním členem vídeňské zednářské lóže, v ní zpracovává tehdejší neúspěchy aliančních vojsk Rakouska a Pruska. Tento hudební obraz byl rakouskými úřady považován za politickou provokaci, v důsledku čehož bylo provádění skladby zakázáno,“ uvádí k dílu a k poslechu zve Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

 

Foto: Zdeněk Chrapek, Mona Martinů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.