sobota, 06 únor 2021 11:04

Z Říma do Brna. Živý stream koncertu Czech Ensemble Baroque

Autor:

Soubor Czech Ensemble Baroque po vánočním koncertu a vznešeném Císařském requiem v přímých přenosech přichází s dalším online projektem – s virtuózním žalmem teprve dvaadvacetiletého Georga Friedricha Händela z jeho „italského“ období. Půjde o druhý koncert cyklu Bacha na Mozarta!, přeložený z října minulého roku. Z Konventu Milosrdných bratří v Brně zazní v pondělí 8. února od 19:30 hodin Anthemy Henryho Purcella a Dixit Dominus HWV 232 Georga Friedricha Händela. Živý stream bude možno sledovat zde. Soubor a sólisty povede Roman Válek.

 

121

 

Jak pořadatelé uvádějí, svět žalmů patří mezi základy duchovní hudby. Jde o prostředí barvitých dramatických textů, jejichž ukotvení nalezneme ve Starém zákoně. Z Händelova zhudebnění sálá zcela zjevně sluncem zalitá Itálie – konkrétně Řím, kde dvaadvacetiletý mistr v roce 1707 pobýval. „Ne náhodou posluchači nabydou po prvním poslechu zhudebněného žalmu dojmu, že je jeho charakter výrazně smyčcový s virtuózním espritem. Řím byl totiž Mekkou génia houslí Arcangela Corelliho a Händela tento Genius loci zcela evidentně pohltil,“ přibližuje dirigent Roman Válek.

Koncert bude k zhlédnutí zdarma, v přímém přenosu a v prvotřídní kvalitě, kterou zajišťuje tým lidí, kteří mají za sebou přenosy, jakými byly třeba koncerty Magdaleny Kožené a Sira Simona Rattla z vily Tugendhat nebo Brno Contemporary Orchestra pro Pražské jaro. „Nikdy nenatáčíme prostý záznam hudby, vždy usilujeme o překlad z hudební řeči do filmového jazyka. S Czech Ensemble Baroque natáčíme moc rádi. To, jak krásně hrají, a celková atmosféra se vždycky propíší i do toho videa,“ popisuje režisér přenosů Jakub Kořínek.

 

120

 

Foto: archiv souboru, Jiří Jelínek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.