čtvrtek, 04 únor 2021 09:01

Kdo v zlaté struny zahrát zná dvou Kateřin dnes na stanici D-dur

Autor:

Stanice Českého rozhlasu D-dur bude dnes od 20 hodin vysílat koncert sopranistky Kateřiny Kněžíkové a harfistky Kateřiny Englichové. Program s názvem Kdo v zlaté struny zahrát zná, který se konal ještě v adventní době 16. prosince v kostele Církve československé husitské v rámci koncertní sezóny cyklu Břevnovská hudební setkání, přináší hudbu Petra Ebena, Leoše Janáčka, Jana Hanuše Trnečka, Bohuslava Martinů, Maurice Ravela, Adama Václava Michny z Otradovic a Johna Francise Wadea.

 

101

 

„Na koncertě s názvem Kdo v zlaté struny zahrát zná vystoupily dvě naše přední interpretky, sopranistka Kateřina Kněžíková a harfistka Kateřina Englichová. Zvolily písňový repertoár, a to v originální zvukové podobě: kromě jednoho cyklu totiž nebyl doprovod psán v původní podobě pro harfu, ale ukázalo se, že transkripce klavíru či loutny právě do harfy je ve spojení s lidským hlasem zvukově kouzelná. Cykly Petra Ebena, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů jsou vesměs inspirovány texty anonymních autorů, lidovou či středověkou písní, ale také jediný cyklus, který je psán originálně pro harfový doprovod, napsal autor Maurice Ravel na francouzský překlad řeckých lidových písní,“ seznamuje s programem Ilja Šmíd, který pořad připravil a bude jím také provázet.

Autor pořadu doplňuje, že v koncertu se vhodným kontrastem stala Fantazie na symfonickou báseň Vltava pro harfu sólo dnes už málo známého, přesto na přelomu století významného českého harfisty, skladatele, pedagoga a také organizátora hudebního života Jana Hanuše Trnečka. A protože šlo o dobu adventní, zazní v závěru dvě známé písně Chtíc, aby spal a Adeste fideles.

 

102

 

Foto: Břevnovská hudební setkání / KlasikaPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.