čtvrtek, 28 leden 2021 13:02

Filharmonie Brno se světovou premiérou zítra živě na Vltavě

Autor:

Mimořádný koncert Filharmonie Brno s názvem Paľa hraje Schnittkeho měl zaznít tento týden v Besedním domě s publikem. Svou cestu k posluchačům si však program najde, neboť ho v pátek bude živě od 19 hodin vysílat Český rozhlas Vltava, a je také v nabídce evropských rozhlasových stanic v rámci prestižní řady EBU. Zazní díla arménského skladatele Tigrana Mansurjana, Alfreda Schnittkeho a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Filharmonii Brno bude řídit Alexander Liebreich.

 

102

 

Všechny tři připravované skladby spojuje výrazný spirituální rozměr. První dvě navíc slučuje přátelství obou autorů, věnování legendárnímu ruskému houslistovi Olegu Kaganovi a to, že jsou ohlasem dvou významných momentů uplynulé sezóny Filharmonie Brno. Prvním z nich bylo provedení české premiéry Requiem arménského autora Tigrana Mansurjana za jeho osobní účasti. „Po oba večery sklidilo naprosto mimořádný ohlas publika a recenzentů, a tak se Mansurjan na žádost Filharmonie Brno rozhodl vytvořit orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei, který zkomponoval v roce 2006 jako kvartet pro klavír, klarinet, housle a violoncello. V orchestrální podobě tedy dílo zazní ve světové premiéře,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Sólového partu Houslového koncertu č. 3 Alfreda Schnittkeho se ujme Milan Paľa ze Slovenska. „Síla provedení mě po čase stráveném při přípravě tohoto díla přinutila prožít silný vnitřní otřes, bez kterého není možné přiblížit se uchopení duše díla. Myslím, že je potřebné odkrýt psychologickou rozervanost koncertu, jeho křehkost a hlavně smutek, který je patrný v každém jeho okamžiku,“ přiblížil houslista.

 

101

 

Večer uzavře Symfonie č. 5 D dur „Reformační“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Ten začal dílo psát k oslavám třístého výročí vyhlášení Lutherova evangelického vyznání v Augsburgu. Bral svoji lutheránskou víru velmi vážně a byl si při svém mimořádném všeobecném vzdělání vědom, jak výrazně proměnila reformace směr evropských dějin. „Předešlá dvě díla tato symfonie velmi vhodně doplňuje. Nejen hudebně, ale i svým spirituálním rozměrem,“ vysvětluje dramaturg orchestru Vítězslav Mikeš.

Dirigentské taktovky se ujme současný šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Alexander Liebreich, který loni v Brně provedl Mansurjanovo Requiem a s brněnskou filharmonií spolupracuje v každé sezóně.

 

103

 

Foto: archiv Filharmonie Brno, Jiří Jelínek 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.