čtvrtek, 28 leden 2021 07:31

Pavel Haas Quartet uměleckým garantem MHF Lípa Musica

Autor:

Dvacáté narozeniny a nový umělecký garant, kterým se stává Pavel Haas Quartet, to je rok 2021 pro Mezinárodní hudební festival Lípa Musica. Těleso, které patří mezi nejvýraznější světové komorní soubory současnosti, vystřídá v roli uměleckého garanta houslistu a koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka. Před ním působil v této úloze hornista a dirigent Radek Baborák. Pavel Haas Quartet se v rámci jubilejního ročníku festivalu představí v několika koncertních projektech.

 

101

 

20. ročník MHF Lípa Musica se bude konat opět v podzimních měsících. 11. září ho zahájí tradiční Koncert pro Liberecký kraj, tentokrát věnovaný poctě Antonínu Dvořákovi. Uskuteční se v libereckém Divadle F. X. Šaldy a vystoupí na něm přední česká violoncellistka žijící v Dánsku Michaela Fukačová, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho šéfdirigent Alexander Liebreich. Další program festivalu představí pořadatelé během dubna, k jeho změně ale může dojít v závislosti na vývoji pandemické situace a přijatých restrikcích.

 

102

 

„Stalo se již tradicí, že do umělecké rady festivalu zveme výjimečné umělecké osobnosti. Jsem nesmírně hrdý na to, že po Radku Baborákovi a Josefu Špačkovi právě Pavel Haas Quartet spojí své jméno a svou vynikající pověst s naším festivalem a bude ve třech projektech jubilejního 20. ročníku ozdobou naší společné dramaturgie. Těší mě to nejen z hlediska jejich mimořádného interpretačního umění, ale i z hlediska lidského,“ říká Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica.

„Nabídka převzít uměleckou záštitu nad jubilejním 20. ročníkem MHF Lípa Musica se pro nás stala záležitostí velmi osobní, nejen díky našemu dlouholetému vztahu k festivalu a k lidem, jež ho utváří, ale i díky vědomí prestiže a důležitosti, kterou zaujímá na kulturní mapě České republiky. Spojuje nás také téměř stejně dlouhá, dvacetiletá životní cesta, na jejímž počátku stála víra a láska k hudbě a nadšení, bez kterého nelze žádný podobně úspěšný projekt vytvořit.,“ dodávají členové Pavel Haas Quartet.

 

103

 

V rámci umělecké garance Pavel Haas Quarteta vzniká na festivalovou objednávku i zcela nová kompozice, která bude akcentovat ústřední dramaturgickou linku přehlídky v podobě dlouholetého česko-německého kulturního dialogu.

 

Foto: Marco Borggreve, Martin Andrle, Zdeněk Chrapek  

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.