středa, 27 leden 2021 11:19

Hudba k siréně Orchestru BERG v únoru nekončí, bude se hrát po celé zemi

Autor:

Orchestr BERG ve středu 3. února uvede poslední z dvacítky nových skladeb ke zkoušce sirén. Novinku Marka Keprta v přímém přenosu z unikátního secesního kostela svatého Vojtěcha v Praze-Libni bude vysílat Český rozhlas Vltava, živé video pak bude na Facebooku stanice. Začátek bude v 11:50 hodin. Těleso plánuje mikrokoncerty po celém Česku, a to pro další posluchače například v lázeňských městech, na školách nebo jako doprovodné akce nejrůznějších festivalů.

 

001-EHD2011-kostelsvVojtecha-Liben

 

Z iniciativy Orchestru BERG vznikl u příležitosti jeho dvacáté sezóny unikátní katalog dvaceti nových skladeb od dvaceti českých skladatelů. Součástí všech je znějící siréna, tak jak ji znají obyvatelé České republiky z pravidelné zkoušky sirén. „Všichni skladatelé se museli popasovat s netradičním zadáním, společně jsme pečlivě vybírali místa konání akcí. Někteří chtěli sirénu hlasitější, jiní naopak tišší, řada z nich psala pro svou bývalou školu nebo současné působiště, v jednom případě jsme do vzniku skladby i jako interprety dokonce aktivně zapojili studenty gymnázia,“ uvádí ředitelka orchestru a dramaturgyně projektu Eva Kesslová. Kromě škol, univerzit či vědeckých institucí zazněly novinky například v bazénu, na koupališti, v tiskařské dílně, v kostele nebo v parku.

Autorem poslední novinky je skladatel, klavírista, dramaturg a organizátor festivalu MusicOlomouc, Marek Keprt. „Mám pocit, že zkouška sirén tu pro mne byla odjakživa. Vždy mne fascinovala její ‚hudebnost‛. Není pro mne rušivým elementem, něčím, co se nabourává do běžného dne. Naopak ji vnímám jako krásný hudební fenomén,“ svěřuje se mladý skladatel. Názvy Keprtových skladeb jsou vždy mimořádně poetické – Plavě proChvěla stínem ouška je název té, která zakončí sérii Hudba k siréně.

 

MarekKeprtautorPetraKozusnikova02

 

„Otevřete okno a pusťte si Vltavu, to byla instrukce pro naše posluchače vždy první středu v měsíci. Právě spojení zvuku z éteru a z okolního prostředí je jeden z kouzelných momentů celého projektu. Živé vysílání je součástí hry, díky němu se posluchač stává účastníkem jedinečného happeningu,“ říká Jaroslava Haladová, šéfredaktorka Českého rozhlasu Vltava, který byl po celé dva roky koprodukčním partnerem Hudby k siréně. „Projekt také reprezentoval Český rozhlas na významné rozhlasové přehlídce Prix Europa v Berlíně, kde velmi dobře zarezonoval,“ dodává.

 

mechanicka-Litencice-c-Vladimir-Hruska

 

Foto: Petra Kožušníková, archiv orchestru BERG

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.