sobota, 23 leden 2021 08:47

Czech Ensemble Baroque a Johann Joseph Fux v nedělním live streamu

Autor:

Minulé tři dekády se hudbymilovná veřejnost upínala k dílům Bacha, Lullyho, Vivaldiho, Zelenky a jiných známých skladatelů, ale velmi málo bylo slyšet o vídeňském baroku. Toto epicentrum hudby je známo spíše jako centrum takzvaného vídeňského klasicismu, ten by však bez svého barokního předchůdce samozřejmě nemohl vzniknout. Jména jako Schmelzer, Caldara či Porpora jsou neprávem opomíjena a zejména pak „vídeňský Bach“ a učitel mnoha klasicistních skladatelů Johann Joseph Fux, který patří mezi elitu světových barokních skladatelů. To chce Czech Ensemble Baroque napravit uvedením významné mše za zemřelé na živě streamovaném koncertu z Konventu Milosrdných bratří v Brně, a to v neděli 24. ledna od 19:30 hodin prostřednictvím YouTube kanálu souboru.

 

11

 

Koncert je třetím z cyklu Bacha na Mozarta! a byl přeložen z listopadu minulého roku. Requiem – Missu pro defunctis (Kaiserrequiem) Johanna Josepha Fuxe zazpívají a zahrají sólisté a členové Czech Ensemble Baroque, které bude řídit Roman Válek.

„Fuxův skladatelský odkaz je obsáhlý. Zachovalo se kolem 400 kompozic, jejichž charakter vyplývá jednak z konvencí vídeňského dvora počátku 18. století, jednak z Fuxovy významné pozice. Johann Joseph Fux byl v roce 1698 jmenován dvorním skladatelem habsburského císaře Josefa I. ve Vídni. Tato skutečnost je o to pozoruhodnější, že od počátku 17. století ve dvorském hudebním životě dominovali spíše hudebníci z Itálie,“ popisují pořadatelé a pokračují s tím, že Kaiserrequiem bylo původně zkomponováno pro pohřeb císařovny Leonory v roce 1720 a zaznělo pak ještě několikrát – při dalších pohřbech v císařské rodině, například v roce 1736 na pohřbu prince Evžena Savojského a o čtyři roky později na zádušní mši za císaře Karla VI.

 

12

 

„Kaiserrequiem bylo také několikrát provedeno pro obřady v den Všech svatých, z čehož vycházela i naše dramaturgie, neboť koncert měl původně zaznít právě v dušičkovém období, tedy v listopadu v kostele sv. Janů. Nyní jej provedeme v neděli v Konventu Milosrdných bratří a těšíme se s ním do obýváků našich věrných posluchačů,“ zve Roman Válek a doplňuje, že na koncertě budou přítomni také Bach a Mozart, oba velcí obdivovatelé Fuxova teoretického spisu Gradus ad Parnassum. Program posluchačům přiblíží dobový kontext zádušní mše a zazní také úryvky z dobových kázání, která jsou samostatným, velmi hodnotným literárním žánrem.

Další stream na YouTube kanálu Czech Ensemble Baroque se uskuteční 8. února.

 

10

 

Foto: Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.