neděle, 20 prosinec 2020 08:54

SOČR vánočně se sopranistkou Olgou Jelínkovou na Vltavě i online

Autor:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu nabídne v pondělí 21. prosince online adventní koncert, který bude zároveň vysílat stanice Vltava, a sice v 19:30 hodin. Ve Vánočním Concertu grossu Arcangela Corelliho se sól ujmou koncertní mistři orchestru – houslisté Vlastimil Kobrle a Petr Zdvihal a violoncellista Pavel Ludvík. Virtuózní Mozartovo moteto Exsultate, jubilate přednese naše mezinárodně úspěšná sopranistka Olga Jelínková. Program, jehož nastudování se ujme Marek Šedivý, završí Symfonie D dur Jana Václava Huga Voříška.

 

Marek-edivVojtch-Brtnick

 

Italský skladatel Arcangelo Corelli sehrál klíčovou roli ve vývoji formy concerta grossa a jeho tvorba představovala významný studijní podnět, mimo jiné i pro Johanna Sebastiana Bacha. Corelliho Vánoční koncert měl už za života svého tvůrce veliký úspěch. „Šestivětou skladbu uzavírá slavné Pastorale ad libitum, odkazující na muzicírování pastýřů při jejich putování za novorozeným Ježíškem,“ popisuje spolupracovnice a moderátorka SOČRu Jitka Novotná.

Moteto Exsultate, jubilate, jedno z nejkrásnějších duchovních děl Wolfganga Amadea Mozarta, vzniklo v Miláně roku 1773 po úspěšném provedení opery Lucio Silla. Skladatele tehdy ohromil výkon kastráta Venanzia Rauzziniho. Na jeho adresu pronesl: „Zpíval jako anděl!“ Těšit se můžeme na rychlé běhy, ohromující skoky, vysoké noty, nebeský tón, ale hlavně na duchovní obsah skladby, který s orchestrem přednese Olga Jelínková.

 

Olga-Jelnkov4180Ilona-Sochorov-kopie

 

„Symfonie D dur byla jedinou, která vzešla z pera Jana Václava Huga Voříška. Tuberkulóza ukončila jeho život v pouhých 34 letech. I tak se za pobytu ve Vídni stačil vypracovat ve známou uměleckou osobnost. Proslul jako pianista, skladatel, učitel hudby, dirigent, významný spoluúčastník prvních historických koncertů a koncem života dokonce získal místo císařského dvorního varhaníka. Jeho symfonie představuje jednu z nejvýznamnějších spojnic mezi vídeňským klasicismem a českým romantismem,“ uvádí k dílu, které bývá pro svou kvalitu často porovnáváno se symfoniemi Ludwiga van Beethovena, Jitka Novotná.

 

Foto: Ilona Sochorová, Vojtěch Brtnický

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.