čtvrtek, 17 prosinec 2020 09:16

Czech Ensemble Baroque dnes vánočně v live streamu

Autor:

Soubor Czech Ensemble Baroque nahrazuje tradiční živý Vánoční koncert live streamem, a to dnes od 19:30 hodin na svém Facebooku a YouTube kanálu. V rámci hudebního setkání s názvem Harmonia Pastoralis zazní Vánoční písně Adama Václava Michny z Otradovic, Missa prima pro festis Natalitiis in F major Georgia Zrunka a chybět nebude ani Concerto in d BWV 1059 Johanna Sebastiana Bacha, který dal se svým kolegou i název celému cyklu – Bacha na Mozarta! Provedení bude řídit Roman Válek. Přístup ke zhlédnutí je zdarma a bez registrace.

 

103

 

Už na jaře se Czech Ensemble Baroque ukázal se svým živým streamem Vokálního koncertu z brněnské Káznice. Nyní nabídne přenos z dalšího atraktivního prostředí, a to z barokního sálu konventu Milosrdných bratří. „Uděláme pro to maximum. Od pondělí spolu intenzivně zkoušíme. Do programu jsme kromě Vánočních písní A. V. Michny z Otradovic a Bachova Concerta in d moll zařadili také Zrunkovu Vánoční omšu, která je považována za slovenskou obdobu Rybovy Vánoční mše, protože se jedná o první mši ve slovenském jazyce, nebo přesně řečeno v záhorském nářečí. Úpravy františkánské mše, která je typická vokálním jednohlasem, se ujal dirigent a varhaník Marek Čermák,“ zve ke sledování Roman Válek.

 

102

 

Mešní dílo dnešního večera zkomponoval po dlouhou dobu neznámý hudebník druhé poloviny osmnáctého století, františkán Georgius Zrunek. „Kompozice je jedinečnou kombinací tradiční latinské mše s lidovými prvky. Velmi originální je prolínání sólistů, komorního sboru a orchestru, jehož zvuk je ozvláštněn tradičními lidovými nástroji. Z Michnových Vánočních písní na koncertě zazní například Vánoční hospoda, Vánoční roztomilost, Pozdravení Děťátka Ježíše, Nebeský slavíček, k chvále Boží prozpěvující, Zvání k jesličkám Pána Krista a další,“ doplňuje svou pozvánku dirigent.

 

Foto: Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.